„Galaretki z kosmosu” w Karkonoszach. Co to takiego?

i

Autor: Karkonoski Park Narodowy/facebook „Galaretki z kosmosu” w Karkonoszach. Co to takiego?

Niezwykła substancja pod karpaczem

„Galaretki z kosmosu” w Karkonoszach. Co to takiego? Wyjaśnienie zaskakuje!

2022-11-08 12:35

Karkonoski Park Narodowy zamieścił na swoim facebookowym profilu zdjęcia, które przedstawiają… no właśnie, nie wiadomo do końca co. Czy mogą być tajemnicze „galaretki z kosmosu”? Wyjaśniamy poniżej.

"Galaretka z kosmosu" pod Karpaczem

- Galaretki z kosmosu - tak o tych dziwnych galaretkach pisano w niektórych publikacjach wskazując na ich „obce”, nieziemskie pochodzenie. Te ze zdjęć są w rejonie Karpacza. Nie są to grzyby, ani żadne inne znane organizmy – czytamy na facebookowym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego.

Naukowcy od lat próbowali ustalić, czym jest nieznana wcześniej substancja. Czy się w końcu udało? - W 2015 roku duńska badaczka Marie Roland opisała, że jest to żabi lub ropuszy skrzek, który został wydalony przez drapieżniki, np. ptaki, po upolowaniu i zjedzeniu płazów. Niezłożony jeszcze skrzek napęczniał w żołądkach drapieżników, które go zwróciły. Skrzek normalnie pęcznieje w kontakcie z wodą, chroniąc złożone przez płazy jaja. Są też hipotezy, że to jakieś wydzieliny ślimaków. Trudno uznać sprawę za wyjaśnioną… - dodaje Karkonoski Park Narodowy.

A Wy co sądzicie, sprawa jest już wyjaśniona, czy jeszcze nie wiemy wszystkiego?

Złota polska jesień we Wrocławiu. Niezwykłe widoki.