Wichura Wrocław tramwaj

i

Autor: Tomasz Golla

Armagedon na Dolnym Śląsku! Cztery ofiary śmiertelne gwałtownej wichury

2021-10-21 16:36

Tragiczny bilans gwałtownych wichur, które przechodzą przez Dolny Śląsk. Wiatr wieje w porywach nawet z prędkością 100 km/godz. łamiąc drzewa i gałęzie. W Siechnicach zginął mężczyzna przygnieciony przez powaloną ścianę, a w miejscowości Rusko kierowca samochodu dostawczego. Dwie osoby zginęły też we Wrocławiu, gdzie na jadący samochód przewróciło się drzewo.

Gwałtowne wichury przechodzą w czwartek (21 października) przez Dolny Śląsk. Na terenie całego województwa dolnośląskiego obowiązuje ostrzeżenie pogodowe II stopnia. Wieje bardzo silny południowo-zachodni i zachodni wiatr, osiągający w porywach prędkość nawet do 100 km/godz. Najmocniej wieje w górach – na Ścieżce prędkość wiatru osiąga nawet 140 km/godz.

ZOBACZ TEŻ: Pogodowy pogrom w Polsce! Wiatr powala drzewa. Liczba poszkodowanych rośnie [RELACJA NA ŻYWO]

Tragiczna wichura na Dolnym Śląsku

Do wczesnych godzin popołudniowych straż pożarna odnotowała na Dolnym Śląsku już ponad tysiąc interwencji związanych z silnym wiatrem. Jak poinformowała PAP Magdalena Cwynar z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkie PSP we Wrocławiu, najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach legnickim, bolesławieckim, lwóweckim i karkonoskim. Interwencje dotyczą głównie powalonych drzew, zerwanych trakcji i zerwanych dachów.

Niestety, są już pierwsze ofiary śmiertelne nawałnic. W Siechnicach gwałtowny podmuch przewrócił ścianę budynku, która przygniotła robotnika. Mimo natychmiastowej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Z kolei w miejscowości Rusko na drodze krajowej nr 5, w wyniku porywistego wiatru dachował samochód dostawczy. Kierowca samochodu zginął na miejscu. Do tragicznego wypadku doszło również we Wrocławiu. Na ul. Żużlowców na przejeżdżający samochód przewróciło się drzewo. W wypadku zginęły dwie osoby.

- Groźne zdarzenie mieliśmy też w Trzebnicy - poinformowała Magdalena Cwynar. - Przed autobus przewożący dzieci spadł konar. Na szczęście nie ma osób poszkodowanych.

Poważny wypadek miał też miejsce w Miłosnej, gdzie drzewo przewróciło się na jadący samochód - jedna osoba została ranna. Poszkodowana została też jedna osoba w Wałbrzychu, na którą spadły gałęzie drzewa.

W całym regionie silny wiatr łamie gałęzie i drzewa. Połamane drzewa zrywają linie energetyczne i utrudniają poruszanie się po drogach. W niektórych miejscowościach nie ma prądu i nie działają sieci komórkowe. 

Potężna wichura we Wrocławiu.

Silny wiatr daje się też we znaki mieszkańcom Wrocławia. Jak informuje MPK Wrocław, powalone drzewa blokują m.in. przejazdy na ul. Krzywoustego, Swojczyckiej, Zwycięskiej, Krakowskiej/Karwińskiej, Ślężnej, Małachowskiego/Pułaskiego, Różyckiego, Przyjaźni i pl. Staszica. Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Wichura spowodowała utrudnienia na AOW oraz A4

Zerwana przez wiatr tablica informacyjna blokuje przejazd Autostradową Obwodnicą Wrocławia w kierunku Warszawy. Wichura była też przyczyną przewrócenia ciężarówki na autostradzie A4 przy węźle Brzezimierz w kierunku Katowic. Obie trasy są nieprzejezdne.

Utrudnienia na AOW spowodowane zerwaną przez wiatr tablicą informacyjną występują pomiędzy węzłami Wrocław Lotnisko i Wrocław Stadion. Trasa jest nieprzejezdna w kierunku Warszawy.

Wichura była też przyczyną przewrócenia ciężarówki na autostradzie A4 przy węźle Brzezimierz w kierunku Katowic. Trasa jest nieprzejezdna. Na głównej drodze Dolnego Śląska tworzą się duże korki.

Drzewa powalone na tory utrudniają przejazd pociągów

Drzewa powalone na tory przez silny wiatr w województw dolnośląskim utrudniają przejazd pociągów. Zmiany w komunikacji występują m.in. na liniach Węgliniec – Jelenia Góra, Szklarska Poręba – Jelenia Góra oraz Legnica – Rudna Gwizdanów. We wszystkich lokalizacjach służby techniczne PLK usuwają drzewa. - Do godziny 14 stwierdzono 13 przypadków zmian w komunikacji. W Opolu, Poznaniu i we Wrocławiu powołane zostały specjalne zespoły składające się z przedstawicieli PLK i przewoźników, które nadzorują ruch kolejowy w regionach - powiedział Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A. - W stałej gotowości jest ponad 160 zespołów szybkiego usuwania usterek. PLK są w kontakcie z przewoźnikami, by w przypadku wystąpienia zmian na sieci prowadzić sprawną komunikację - zaznaczył.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?