MPK Wrocław kupi 46 niskopodłogowych tramwajów. Pasażerowie wybiorą obicie foteli

2021-03-09 7:30

MPK Wrocław skorzysta z prawa opcji i kupi dodatkowych 21 tramwajów Moderus Gamma od firmy Modertans Poznań. Oznacza to, że wrocławski przewoźnik kupi łącznie 46 niskopodłogowych Moderusów. Tramwaje będą pojawiały się sukcesywnie w stolicy Dolnego Śląska od końca 2022 roku do połowy 2024 roku.

Nie 25, ale 46 tramwajów pojawi się we Wrocławiu w ramach umowy z Modertans Poznań. MPK Wrocław skorzystało z prawa opcji, która pozwalała na zakup dodatkowych 21 Moderusów Gamma. Nowe tramwaje będą kosztowały 372 mln zł.

Jak informuje przewoźnik, zamówione tramwaje mają nowoczesną, lekką konstrukcję, z systemem napędowym o dużej wydajności. Co ważne też, wyposażone w skrętne wózki, mają mniej eksploatować wrocławskie torowiska. Moderusy Gamma, które trafią do Wrocławia to niskopodłogowe tramwaje wyposażone w elektroniczne wyświetlacze oraz klimatyzację. Część z nich zastąpi wycofywane z ruchu wagony. Pozostałe wzmocnią tabor w związku z planowanym uruchomieniem linii na Nowy Dwór i na Popowice.

120-letni tramwaj odzyskuje dawny blask.

- Wrocławianie zasługują na nowoczesną komunikację miejską z niskopodłogowymi, klimatyzowanymi tramwajami – mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder. – Zakup 46 Moderusów to kolejna inwestycja, która ma sprawić, że korzystanie z MPK stanie się bardziej komfortowe dla każdego pasażera. W niedalekiej przyszłości czekają nas kolejne zakupy związane z wymianą w całości wysokopodłogowych tramwajów starszego typu.

By pomieścić wszystkie tramwaje, wrocławski przewoźnik zmodernizuje swoje zajezdnie.

- Rozpoczęliśmy już prace projektowe nad tramwajem dla Wrocławia – mówi wiceprezes zarządu Modertrans Poznań, Piotr Pawlak. - Choć będzie to znany typ - Moderus Gamma, to musi on zostać w pełni dostosowany do wymogów Zamawiającego. MPK decyduje między innymi o malowaniu zewnętrznym, układzie i tapicerce siedzeń, rozmieszczeniu kamer monitoringu, układzie pulpitu motorniczego, dedykowanych funkcjach niektórych systemów. Tych tematów jest bardzo dużo i wraz z postępem prac na bieżąco będziemy prowadzić uzgodnienia.

W związku z kupnem nowych tramwajów, MPK Wrocław organizuje konkurs dla pasażerów na motyw, który pojawi się na fotelach Moderusów Gamma. Do wyboru są hafty nawiązujące do Hali Stulecia i Iglicy, litery „W” czy Mostu Grunwaldzkiego. Pasażerowie mogą głosować na motywy na profilu facebookowym MPK oraz na stronie portalu Wroclaw.pl.