Pomoc dla podtopionych miejscowości

Ponad 420 tysięcy złotych za podtopienia na Dolnym Śląsku. Zasiłki trafiły do 90 rodzin

2022-08-24 15:07

Ruszyły wypłaty zasiłków dla rodzin dotkniętych ostatnimi podtopieniami na Dolnym Śląsku. Ponad 420 tysięcy złotych trafiło do mieszkańców Gminy Marcinowice, gdzie doszło do zalania kilkudziesięciu gospodarstw. W ciągu trzech dni mieszkańcy miejscowości Strzelce aż dwukrotnie walczyli z powodzią spowodowaną wylaniem rzeki Czarna Woda.

Rzecznik wojewody dolnośląskiego Aleksandra Osman poinformowała w środę, że już we wtorek zostały przelane pierwsze pieniądze w ramach zasiłków dla rodzin poszkodowanych powodzią i zalaniem, które dotknęły dolnośląskie miejscowości na przestrzeni ostatniego tygodnia.

Czytaj także: Dzierżoniów: Remontowany stadion zamienił się w basen! Miesięczna norma opadów osiągnięta w jeden dzień!

- Ponad 423 tys. zł trafiło do 91 rodzin z gminy Marcinowice. Rozmawiamy też z gminą wiejską Dzierżoniów i w najbliższym czasie również dojdzie do wypłaty środków dla poszkodowanych mieszkańców - powiedziała Osman.

Przekroczony stan alarmowy w Gniechowicach. Rzeka wystąpiła z brzegów

Na tym wypłata zasiłków zapewne się nie skończy. Oprócz miejscowości Strzelce, Szczepanów czy Zebrzydów w Gminie Marcinowice, które jako pierwsze zostały zalane przez rzekę Czarna Woda, podtopienia dotknęły również mieszkańców takich gmin jak: Dzierżoniów, Świdnica, Sobótka czy Kąty Wrocławskie.

>>> Prawie 500 interwencji straży pożarnej, 100 podtopionych gospodarstw

Niektóre z nich nadal walczą ze skutkami intensywnych opadów. Szczególnie niebezpiecznie jest w Gniechowicach, gdzie poziom wody jest na wysokości 291 cm, czyli 111 cm ponad granicą stanu alarmowego. Zalane są pola i ulice. Więcej TUTAJ. Stany alarmowe przekroczone są nadal na Ślęzie i Oławie.