Horrendalne podwyżki prądu dla Wrocławia. Jacek Sutryk załamany

i

Autor: Shutterstock, Tomasz Golla/Super Express Horrendalne podwyżki prądu dla Wrocławia. Jacek Sutryk załamany

Będą duże oszczędności w mieście

Prąd droższy dla Wrocławia o ponad 500 proc.! „Podstawowe usługi dla mieszkańców są zagrożone”

2022-09-20 14:11

Oferta sprzedaży prądu dla 270 miejskich spółek i instytucji jest droższa o ponad 500 proc.! Wzrosła z 66 do 405 mln zł. - Podstawowe usługi dla mieszkańców są zagrożone – grzmi Jacek Sutryk. Prezydent Wrocławia zapowiada też duże oszczędności w mieście.

We wtorek, 20 września, odbyła się w Ratuszu specjalna konferencja prasowa, na której Jacek Sutryk przedstawił sytuację związaną za zakupem energii elektrycznej dla grupy zakupowej składającej z ponad 270 miejskich jednostek, instytucji kultury, szkół oraz spółek jak MPK czy ZDiUM. Okazało się, że jedyna oferta z PGE opiewała na 405 mln zł. Do tej pory Wrocław płacił… 66 mln zł. To oznacza wzrost o ponad 500 procent! - Sytuacja jest tak poważna, że zagraża dostarczaniu podstawowych usług dla mieszkańców – powiedział Jacek Sutryk.

ZOBACZ TEŻ: Klar odszedł na wieczną służbę. Ten policyjny pies wyciągał z wody tonących ludzi

- Polska jest w absolutnym kryzysie, pierwszy raz sytuacja jest tak poważna, że zagraża dostarczaniu podstawowych usług dla mieszkańców. Dotyczy to nie tylko Wrocławia. Domagamy się i domagać będziemy stworzenia przez rząd rozwiązań osłonowych - i przypominam, że energie dostarczają nam nie prywatne firmy a spółki należące do skarbu państwa – dodał prezydent.

Tylko oświetlenie wrocławskich ulic kosztowało w tym roku 13 mln złotych a teraz – zgodnie z proponowaną ofertą - kwota ta miałaby wzrosnąć o 66 milionów złotych. To oznaczałoby ponad 500 procentowy wzrost – czyli 79 mln złotych za oświetlenie miasta w roku przyszłym.

- Wielkim wyzwaniem jest edukacja, mamy aż 220 placówek, które działają w 260 budynkach, a koszty utrzymania drastycznie wzrastają. Dlatego poprosiliśmy dyrektorów szkół i przedszkoli o optymalizację kosztów, na tyle na ile pozwalają przepisy prawne. Dodatkowo ograniczyliśmy dodatkowe projekty w szkołach wyłącznie do tych, które są realizowane ze środków zewnętrznych – dodaje Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Te rzeczy odzyskali policjanci. Może należą do Ciebie? Sprawdź. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ. 

Dlatego miasto unieważniło przetarg na energię elektryczną. Nowy zostanie ogłoszony w listopadzie i będzie obejmował krótszy, czyli pół roku.

Plan oszczędnościowy we Wrocławiu

W związku z sytuacją Wrocław przygotowuje się do wprowadzenia planu oszczędzania energii elektrycznej. W ponad 300 miejskich obiektach wprowadzone zostaną nowe zasady oszczędzania. Zakłada on m.in.:

  • temperatura w jednostkach miejskich – 19 stopni
  • tam gdzie to możliwe – praca zdalna
  • obniżenie temperatury wody w kranach
  • kontrola oświetlenia części wspólnych w budynkach miejskich
  • rezygnacja z całonocnego podświetlenia miejskich obiektów
  • rezygnacja z Sylwestra w Rynku
  • rezygnacja z „Europy na Widelcu”
  • rezygnacja z iluminacji świątecznej poza minimalną oszczędnością w Rynku
  • rezygnacja (kolejny rok) z maratonu Wrocław
  • wyłączenie części latarni

Prąd to nie wszystko. Kolosalna podwyżka wywozu śmieci

Pierwszy przetarg na wywóz śmieci został unieważniony. Oferty, które wpłynęły opiewały na co najmniej 431 mln złotych rocznie. To o 220 mln zł więcej niż do tej pory. Przekładając to na trzyosobową rodzinę, jej czynsz musiałby zostać podwyższony min. o około 90 zł miesięcznie, tylko z tytułu odbioru odpadów. Tak wysokie podwyżki są nie do przyjęcia, dlatego przetarg unieważniono i obecnie trwa nowe postępowanie: już nie na trzy lata ale na rok, a także ze skorygowanym zakresem usługi.

Solpol we Wrocławiu. Tak wyburzają kultowy budynek w centrum
Sonda
Jakie kryterium byłoby lepsze w przypadku zamrożenia podwyżki cen prądu?