Księżna Daisy von Pless umarła jako polska obywatelka

i

Autor: Emilia Ernst (commons.wikimedia.org) / mat. prasowe Księżna Daisy von Pless umarła jako polska obywatelka

Zamek Książ

Sensacyjne doniesienia w sprawie polskiego obywatelstwa księżnej Daisy von Pless

2022-09-17 5:29

Księżna Daisy von Pless to najsłynniejsza arystokratka z Dolnego Śląska, która wyjątkowo upodobała sobie zamek Książ. Mało kto jednak wie, że księżna aż do śmierci zachowała polskie obywatelstwo, regularnie odnawiając polski paszport w konsulacie polskim w Breslau.

Księżna Daisy von Pless uznawana jest za najsłynniejszą mieszkankę Zamku Książ, która przyczyniła się do rozsławienia zamku w całej Europie. Z jej inicjatywy Książ odwiedzali przedstawiciele najznamienitszych rodów z Niemiec, Anglii czy Grecji, a dzięki jej zamiłowaniu do sztuki możemy podziwiać do dziś piękną architekturę i otoczenie tego największego na Dolnym Śląsku zamku.

Księżna Daisy, a właściwie Maria Teresa Oliwia, pochodziła z angielskiej rodziny arystokratycznej Cornwallis-West. W 1891 roku poślubiła jednego z najbogatszych arystokratów niemieckich, księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberga. W wyniku podziału Górnego Śląska w 1922 roku między Polskę a Niemcy, książęca para oraz troje ich synów stali się obywatelami polskimi.

Ogrody światła na zamku Książ

- W czerwcu 1922 roku ziemia pszczyńska znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej, a dokładnie w autonomicznym województwie śląskim - wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless. - 11 września tego roku, zgodnie z Konwencją Genewską, książę złożył deklarację o wyborze miejsca zamieszkania w Pszczynie. Wiązało się to przyznaniem całej rodzinie obywatelstwa polskiego. Swój wybór motywował oficjalnie miejscem swojego urodzenia i tytułem jaki posiadał. Władze Niemiec nie cofnęły mu wówczas paszportu, ale i tak przyjęcie przez księcia Hochberg von Pless i jego rodzinę obywatelstwa polskiego spotkało się z krytyką prasy niemieckiej.

Kilka tygodni później - 25 października 1922 roku - odbyła się rozprawa rozwodowa Jana Henryka XV i księżnej Daisy przed Sądem Krajowym w Berlinie. Po rozwodzie księżna utraciła swoje niemieckie obywatelstwo, ale zachowała polskie. Polski paszport posiadała aż do śmierci w 1943 roku w Wałbrzychu, regularnie odnawiając go w konsulacie polskim w Breslau.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Polska zamkami stoi. Wiecie, gdzie znaleźć te najpiękniejsze?

Pytanie 1 z 10
Zamek widoczny na zdjęciu to jedna z głównych atrakcji:
Zamki w Polsce