Śląsk Wrocław wspiera Ukrainę

i

Autor: slaskwroclaw.pl Śląsk Wrocław aktywnie włączył się w pomoc obywatelom ogarniętej wojną Ukrainy

Śląsk Wrocław wspiera Ukrainę. Pomagają wszyscy bez wyjątku

2022-03-30 6:17

Śląsk Wrocław od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie pomaga Ukraińcom. Zaangażowanie klubu nie ogranicza się tylko do wsparcia finansowego i materialnego. Uchodźców i pomagające im organizacje aktywnie wspierają też piłkarze, piłkarki oraz pozostali pracownicy klubu.

Śląsk Wrocław stanął na wysokości zadania i aktywnie włączył się w pomoc obywatelom ogarniętej wojną Ukrainy. 19,47 proc. wpływu uzyskanego ze sprzedaży biletów na dwa ostatnie mecze klub przekazał organizacjom niosącym pomoc Ukraińcom. Ta symboliczna liczba - nawiązująca do daty powstania klubu - przełożyła się na 40 tysięcy złotych, które trafiły do Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi oraz do Fundacji Ukraina.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polityka w Śląsku Wrocław. Sutryk chce go zabrać Schetynie?

Zaangażowanie klubu nie ogranicza się tylko do wsparcia finansowego. Do pomocy włączyli się też aktywnie zawodnicy i pracownicy klubu. W ubiegłym tygodniu piłkarki i piłkarze WKS-u wsparli prowadzony przez Fundację Młodzi dla Wrocławia i Wrocławski Park Technologiczny punkt wsparcia dla matek z dziećmi przy ul. Legnickiej, z którego codziennie korzystają uchodźcy z Ukrainy. Sportowcy nosili m.in. paczki i kartony z produktami, wspierając wolontariuszy w segregowaniu i wydawaniu żywności. Duża część dostarczonych produktów została zakupiona ze zbiórki zorganizowanej wśród pracowników administracyjnych klubu.

Specjalne zbiórki w siedzibie klubu przy ul. Oporowskiej 62 organizuje również Valentyna Voitovych - Ukrainka od wielu lat pracująca w Śląsku jako kierownik magazynu sportowego. Sprzęt, zebrany przy dużym udziale piłkarze pierwszej drużyny WKS-u, trafił już bezpośrednio na Ukrainę, do osób zaangażowanych w walki.

Swój udział w niesieniu pomocy mają także zawodnicy wrocławskiej Akademii. Drużyny U-17 i U-18 delegowały swoich piłkarzy do pełnienia dyżurów na dworcu głównym. W tłumie zaangażowanych wolontariuszy można było spotkać chłopców w trójkolorowych barwach, którzy wspierali Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w wydawaniu pakietów dla uchodźców, sprzątaniu czy uzupełnianiu zapasów.

Śląsk Wrocław opiekuje się również piłkarzami zza naszej wschodniej granicy. Z drużyną kobiet i w Akademii Piłkarskiej trenują piłkarki oraz młodzi zawodnicy z Ukrainy, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę.

ZOBACZ TEŻ: Tysiące uchodźców z Ukrainy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku [FILM]

Akademia Piłkarska Śląska Wrocław organizuje też mecze sparingowe oraz wspólne treningi dla młodzieżowych zespołów z Kijowa, które przyjechały do Wrocławia na turniej Winter Cup. 67 chłopców w wieku 11-14 lat przybyło do Polski w nocy z 23 na 24 lutego, czyli w dniu rozpoczęcia wojny. Po turnieju nie wrócili już do swojego kraju. Na szczęście mogli liczyć na pomoc miasta, lokalnych biznesmenów oraz środowiska sportowego. Mali piłkarze otrzymali m.in. obuwie piłkarskie, a ich trenerzy sportowe ubrania. Grupa zawodników z Kijowa w specjalnej roli wzięła również udział w meczu Śląska z Radomiakiem. Chłopcy ubrani w okolicznościowe koszulki wyszli na boisko razem z arbitrami tuż przed rozpoczęciem spotkania, a do szatni zbiegli przez szpaler utworzony przez obie ekstraklasowe drużyny.

Nie brakuje też gestów symbolicznych. Podczas meczu z Zagłębiem zawodnicy obu drużyn zaprezentowali specjalny transparent „Stop war”, grali w opaskach w barwach Ukrainy i pozowali do zdjęć z jej flagą. Podobne działania podjęły również wrocławskie piłkarki. Klub zachęca także do zbiórek i wsparcia za pomocą swoich mediów społecznościowych oraz strony internetowej.

Na pewno wiesz wszystko na temat Śląska Wrocław? Sprawdź się!

QUIZ. Na pewno wszystko wiesz na temat Śląska Wrocław? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Kto poprowadził Śląsk do pierwszego w 1977 roku mistrzostwa Polski?
Sytuacja na dworcu we Wrocławiu.