Wrocław. Mural z tęczą zniszczony. Wiemy co się z nim stanie

i

Autor: Kultura Równości Wrocław. Mural z tęczą zniszczony. Wiemy co się z nim stanie

Wrocław. Mural z tęczą na Opolskiej zniszczony. Wiemy, co się z nim stanie

2022-05-11 14:02

Mural #KlimatNaRówność na budynku przy ul. Opolskiej we Wrocławiu przedstawiający zielone drzewo na tle tęczy został zniszczony. Na kilka dni przed oficjalnym „odsłonięciem”. Wiemy co teraz się z nim stanie.

Tęczowy mural #KlimatNaRówność powstał na ścianie budynku przy. ul. Opolskiej we Wrocławiu. Przedstawia kolorowe pasy tęczy, przy czym pas zielony jest w kształcie drzewa rozpościerającego się na inne kolory. Miał być gotowy na 17 maja, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

ZOBACZ TEŻ: Noc muzeów 2022 Wrocław. Niemal 80 instytucji kultury można zwiedzać za darmo

Niestety, w nocy z 9 na 10 maja został zniszczony. Ktoś pomazał go białą farbą, domalował celtyckie krzyże, których skrajni nacjonaliści używają zamiast zakazanej swastyki.

Sprawa trafiła na policję, którą podjęła czynności, które mają namierzyć sprawców. - Potępiamy ten akt wandalizmu, który jest wyrazem nienawiści i LGBT-fobii. Wszczęliśmy już wszystkie działania, by osoby zaangażowane w tę dewastację zostały pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Jak pokazuje ta smutna historia, wciąż wiele jest do zrobienia w tym zakresie zmiany społecznej wobec osób LGBT+ - informuje Kultura Równości, organizacja która stworzyła malowidło.

Potężny wybuch butli z gazem zmiótł dom w Ożarach. Jest ofiara śmiertelna! ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Mural został namalowany antysmogowymi farbami, które pomagają oczyszczać powietrze. - W sposób dosłowny i metaforyczny miał oczyszczać atmosferę naszego miasta ze szkodliwych substancji. Hasłem muralu zwracamy uwag na energetyczną transformację, ale też konieczną zmianę społeczną, jeśli chcemy oddychać pełną piersią i żyć bez homofobii – czytamy na facebookowym profilu organizacji.

Wybuch gazu. Nie żyje kobieta

Co teraz z muralem, wszak 17 maja już wkrótce? Kultura Równości chce go naprawić, dlatego założyła zbiórkę, by zdązyć na czas. - By odmalować mural na nowo potrzebujemy 15 tys. zł. Wierzymy, że solidarnie przywrócimy kolory tej tęczy – dodaje organizacja. (TUTAJ LINK DO ZBIÓRKI).

Sonda
Czy osoby LGBT są w Polsce dyskryminowane?