We Wrocławiu rusza pilotażowy projekt „Szkolna ulica”

i

Autor: pixabay.com

Wrocław: Nie pozwolą samochodom podjeżdżać pod szkołę. Projekt Szkolna Ulica będzie kontynuowany

2020-11-13 13:40

Wrocławski projekt „Szkolna Ulica” będzie kontynuowany. Przed szkołą podstawową przy ul. Gałczyńskiego na pół godziny przed pierwszą lekcją wyłączony z ruchu będzie fragment ulicy – do szkoły będzie można się dostać pieszo, rowerem lub hulajnogą. Miasto nie wyklucza, że podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w innych placówkach.

W październiku przed dwoma wrocławskimi szkołami - Szkołą Podstawową nr 34 przy ul. Gałczyńskiego oraz Zespołem Szkół nr 9 przy ul. Krajewskiego - realizowany był pilotażowy program „Szkolna Ulica”. Na pół godziny przed pierwszą lekcją, ulica przed szkołą była zamykana dla ruchu samochodowego, by dzieci w bezpieczny sposób mogły przebyć ostatni odcinek drogi do szkoły samodzielnie. Nad ich bezpieczeństwem czuwali strażnicy miejscy.

- Bez dwóch zdań projekt przyczynił się do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. Mniejszy ruch na ulicy stworzył swego rodzaju strefę ciszy przed lekcjami. Droga jest bezpieczniejsza i co cieszy, to fakt, że spora liczba dzieci dojeżdża do szkoły rowerami, na hulajnogach czy porusza się pieszo, dzięki czemu dba o swoją aktywność fizyczną – mówi Halina Godlewska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 34.

Władze miasta zdecydowały, że projekt będzie kontynuowany przy szkole podstawowej na ul. Gałczyńskiego. Przy placówce na ul. Krajewskiego przywrócona zostanie poprzednia organizacja ruchu.

- Zdecydowaliśmy, że projekt będzie kontynuowany przy Szkole Podstawowej nr 34 przy ul. Gałczyńskiego - mówi oficer piesza Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Anna Szmigiel-Franz. - Wskutek zmian w organizacji ruchu ograniczono niebezpieczne sytuacje, co potwierdzili strażnicy miejscy, wspierający projekt. Przychylne kontynuacji projektu były także dyrekcja szkoły oraz Rada Osiedla Ołtaszyn. Istotne było dla nas, że większość rodziców z tej szkoły, którzy wypowiedzieli się w ankietach, opowiedziała się za utrzymaniem ograniczenia ruchu przy szkole.

W najbliższym czasie do projektu „Szkolna Ulica” będą mogły przystąpić też inne wrocławskie szkoły.

Budują szpital tymczasowy we Wrocławiu