W całej Polsce jest niemalże 1500 karetek, w dodatku często wzywane są bezmyślnie zamiast w przypadkach kiedy istnieje prawdziwe zagrożenie życia. Powoduje to, że czas oczekiwania na przyjazd ratowników się wydłuża, a życie osoby poszkodowanej zależy od tych którzy są w tym momencie w pobliżu. Dlatego każdy powinien czuć się zobowiązany do posiadania praktycznej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.
To podstawy, które powinny znać nawet dzieci. Wtedy mogą uratować swoich rodziców.
- Pierwszą rzeczą u osoby nieprzytomnej będzie udrożnienie dróg oddechowych. Naszą rękę kładziemy na czoło poszkodowanego. Dwa palce kładziemy pod brodą poszkodowanego, głowę odchylamy do tyłu, pociągamy żuchwę do góry i mamy udrożnione na drogi oddechowe – wyjaśnia Jacek Starzyński z Akademii Pierwszej Pomocy.
Wiedza bardzo praktyczna
Musimy wiedzieć jak rozpoznać problem.
- Musimy wiedzieć jak zareagować przy zadławieniach bo to jest rzecz, która zdarza się bardzo często. Koniecznie musimy wiedzieć jak zareagować przy drgawkach, jak rozpoznać zawał, udar, cukrzycę, duszności, wiedzieć jak takiej osobie pomóc. Trzeba pamiętać, że inne procedury dotyczą udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Tego wszystkiego uczymy na szkoleniach – dodaje ratownik medyczny.
>>> Dolny Śląsk: Psy bez jedzenia, wody i bud przy mrozach sięgających nawet -17°C! [WIDEO]
Dowiedzieć się tego wszystkiego można podczas praktycznych szkoleń Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Nauka odbywa się na fantomach różnych gabarytów. Najbliższa okazja będzie 7 marca, ale warto zapisywać się dużo wcześniej. Szkolenia odbywają się następnie: 4 kwietnia, 9 maja, 6 czerwca.
Posłuchaj materiału reporterki Radia Eska Justyny Bortnik: