MPK Wrocław podpisało umowę na zakup nowych tramwajów

i

Autor: MPK Wrocław MPK Wrocław podpisało umowę na zakup nowych tramwajów

MPK Wrocław podpisało umowę na zakup nowych tramwajów [ZDJĘCIA]

2021-12-20 14:44

Co najmniej 24 nowe, niskopodłogowe tramwaje dostarczy do Wrocławia bydgoska firma PESA. Pojazdy zostaną przygotowane specjalnie z myślą o stolicy Dolnego Śląska, a pierwszy z nich trafi do Wrocławia najpóźniej za 2 lata. W poniedziałek (20 grudnia) umowa na zakup tramwajów została oficjalnie podpisana.

W poniedziałek (20 grudnia) MPK Wrocław podpisało z bydgoską firmą PESA umowę na zakup nowych, niskopodłogowych tramwajów. Podstawowe zamówienie, obejmujące 24 tramwaje, warte jest w sumie 204 mln zł. Jeżeli przewoźnik zdecyduje się je rozszerzyć o kolejne 16 pojazdów, zapłaci łącznie ponad 337,5 mln zł. Pierwsze pojazdy trafią do Wrocławia najpóźniej za dwa lata.

- Cieszymy się, że ta polska firma stanie się częścią naszej trwającej taborowej rewolucji - mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. - PESA pomoże nam zastąpić swoimi nowoczesnymi konstrukcjami nasze najstarsze, dwuwagonowe tramwaje, pochodzące jeszcze z poprzedniej epoki.

Nowe tramwaje zostaną przygotowane specjalnie z myślą o stolicy Dolnego Śląska. Każdy z nich będzie miał niespełna 29 metrów długości i szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie będą też klimatyzowane.

- Twist dla Wrocławia, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, będzie jednym z najcichszych tramwajów w Polsce - podkreśla Marcin Grzyb, dyrektor Sprzedaży Lekkich Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz. - Wyposażyliśmy go także w system odzyskiwania energii i baterie umożliwiające jazdę w przypadku braku zasilania z sieci.

Zakup tramwajów od PESY to kolejny etap modernizacji taboru MPK Wrocław. Na dostawę czeka m.in. 46 zamówionych wcześniej nowych, niskopodłogowych tramwajów. Na bieżąco remontowane są też kursujące już po Wrocławiu pojazdy, które zyskują m.in. klimatyzację i dodatkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Sonda
Często korzystasz z MPK?
Wrocław dostanie nowe tramwaje Pesa