RELACJA NA ŻYWO

Powódź w Polsce. Fala kulminacyjna we Wrocławiu. Mieszkańcy bronią się przed wielką wodą. Trwa walka z czasem - RELACJA NA ŻYWO

Powódź 2024. Południe Polski walczy z wielką wodą. Najgorsza sytuacja powodziowa jest w woj. opolskim i woj. dolnośląskim, ale fala wdziera się również do woj. lubuskiego. W nocy do Wrocławia dotarła fala powodziowa. Cały czas trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych w Marszowicach. Najnowsze informacje o powodzi w Polsce znajdziecie w naszej relacji na żywo. Czwartek, 19 września 2024.

Fala kulminacyjna we Wrocławiu. Przesiąki w wale w Marszowicach [19.09.2024]

Powódź w Polsce. W czwartek 19 września południowa i zachodnia część Polski nadal walczy z powodziami i wezbranymi rzekami. Do Wrocławia dotarła fala powodziowa. Według najnowszych danych IMGW (czwartek, 13:40), poziom wody w Trestnie na granicy Wrocławia wynosi 642 cm i jest to mniej niż zakładał najczarniejszy scenariusz. W nocy ze środy na czwartek w Marszowicach doszło do dwóch przesiąków. - Jak zwykle ciężka praca mieszkańców obecnych na miejscu, strażaków i żołnierzy. Prace już prawie zakończone - przekazał po godz. 2 w nocy prezydent Jacek Sutryk. Sytuacja jest już opanowana.

W środę około godz. 23 Wody Polskie podjęły decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych. Miało to związek z wysokim stanem wody w Odrze. - Jest to procedura zgodna z instrukcją przeciwpowodziową dla Wrocławia. Teren, na którym rozlewa się woda jest specjalnie przygotowany do takich sytuacji, a zalewanie polderu służy ochronie mieszkańców przed powodzią - uspokaja MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Zobacz także: Fala powodziowa we Wrocławiu. Osiedle na Stabłowicach niczym rzeka. Najnowsze zdjęcia

Ogromne straty po powodzi

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zabezpieczyło 2 mld zł na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. W środę wieczorem premier Donald Tusk, przyznał, że na odbudowę po powodzi trzeba będzie przeznaczyć więcej niż 2 mld zł, które rząd już zabezpieczył w budżecie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że w środę w akcjach przeciwpowodziowych, ewakuacji mieszkańców i udzielaniu im wszelkiej pomocy zaangażowanych było ponad 14 tys. żołnierzy. W akcjach pomocniczych nadal pozostają w użyciu śmigłowce wojskowe - m.in. do transportu żywności i ewakuacji.

Powódź 2024 - sytuacja powodziowa, stan rzek, prognozy IMGW. Najnowsze informacje w relacji na żywo na SE.pl

Na żywo

Powódź w Polsce 2024. Zalane wsie i miasta. Ogromne straty. Aktualna sytuacja powodziowa w kraju

19:20

W Głuchołazach cały czas trwają prace. Gdy woda opadła odsłoniła obraz zniszczeń. Wojsko udrażnia udrażnia koryto rzeki Biała, a także porządkuje ulice i drogę dojazdową do mostu.

19:06

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: "System miejski wytrzymał i przyjął główną falę żywiołu, który od tygodnia trawi Dolny Śląsk i sąsiednie regiony. W kolejnych dniach przez Wrocław przepłyną ponadnormatywne ilości wody. W takich sytuacjach mogą zdarzać się przesiąki, podejścia wód gruntowych itp. Woda pojawiająca się m.in. w parkach, na trawnikach czy placach zabaw, a także na terenach ogródków działkowych nie są problemem, który w tej chwili można rozwiązać".

Stan na wodowskazie referencyjnym dla Wrocławia - w Trestnie - stabilizuje się w prognozach hydrologów z IMGW na poziomie 645 cm. Wrocław realizuje od kilku dni scenariusz 6 działań przeciwpowodziowych. Ten scenariusz zakłada przyjęcie wody o poziomie 660 cm lub wyższym.

  • W środę, 18 września otwarte zostały poldery Lipki-Oława oraz Blizanowice-Testno. To łącznie przestrzeń dla 16 mln. m3 wody. Poldery podjęły pracę i są napełniane. Obsługą urządzeń hydrotechnicznych i ich sterowaniem zawiadują Wody Polskie i RZGW w porozumieniu ze sztabem antypowodziowym. Poldery te przyjmowały wodę także w 2010 i 1997.
  • Wody Polskie poinformowały, że wszystkie urządzenia hydrotechniczne pracują obecnie na terenie Wrocławskiego Węzła Wodnego bezawaryjnie. Były problemy rozruchowe z jedną ze śluz przy uruchamianiu polderu Blizanowice, zostały rozwiązane.
  • Woda w Ślęzie opada (z poziomu 394 cm opadła do poziomu 364 cm i dalej kontynuuje tę tendencję).
  • Fala na Bystrzycy ustabilizowała się z tendencją spadkową, wały zafoliowane i ułożone są worki u ujścia rzeki, a także w rejonie Marszowic. Przesiąki, które wystąpiły wczoraj wieczorem dzięki całonocnej pracy mieszkańców i straży oraz wojska są na bieżąco zabezpieczane. Zmniejszony został zrzut wody ze zbiornika w Mietkowie ze 100 tysięcy do 40 tysięcy m3/s. szczególna troska patrolowa. Około 12:00 Wojska Obrony Terytorialnej zakończyły foliowanie i workowanie ujścia Bystrzycy. To działanie zabezpieczające przed cofką z Odry.
  • Nad ranem o 4:00 podjął pracę Jaz Małgorzata Zarządu Zieleni Miejskiej. Jaz blokuje możliwość cofki z Odry a jednocześnie przepompownia sterowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej przerzuca wodę z Oławy w kierunku Odry. Stan Oławy spada z poziomu 396 cm na obecny poziom 357 cm.
  • Główne siły i środki skupione są na utrzymaniu ciągłości i stabilności głównego systemu wałów i śluz. Drobne wycieki nie zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców i samego miasta, nie stanowią z tym momencie priorytetu służb. Czas na ich uprzątnięcie przyjdzie po opuszczeniu przestrzeni miejskiej przez falę.
  • MPWiK Wrocław informuje, że uruchomiony w nocy polder Blizanowice-Trestno napełnia się wodą. Woda dochodzi do Starodworskiej i nastąpiło odcięcie fragmentu drogi położonego najniżej. Policja jest na miejscu. Dojazd służb został zorganizowany mostem kilometrowym na estakadzie. By mieć zabezpieczony dojazd do zakładu produkcji wody w pogotowiu jest wojskowy PTS.
  • Zalewanie polderu jest powolne, nie ma obecnie wpływu na produkcję wody, parametry wody są utrzymywane. Woda uzdatniana jest w 100% zdatna do picia. Woda jest badana w systemie ciągłym, kontrolowanych jest 50 parametrów - elementy biologiczne i chemiczne. Gdyby doszło do przekroczenia normy któregoś z parametrów informacje natychmiast zostaną przekazane mieszkańcom z wykorzystaniem mediów elektronicznych czy społecznych oraz poprzez alert RCB. Można korzystać z wody pitnej, mamy także jej zapasy w zbiornikach.

Oczyszczalnia ścieków działa, a wał Bystrzycy w pobliżu oczyszczalni został zafoliowany i zabezpieczony workami. Przepływy na Bystrzycy spadają, mamy też niski poziom ścieków na kolektorze Odra. Nie istnieje zagrożenie cofki na kolektorze.

Straż Miejska Wrocławia, Wody Polskie, Straż Pożarna, Wojsko prowadzą w całym mieście monitoring wałów i przekazują informacje do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jeśli chcesz coś zgłosić lub otrzymać informacje skontaktuj się z miejską infolinią 71 777 77 77.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu: prowadzi monitoring obiektów mostowych. Na Leśnicy zamknięto most Drogowy i ruch samochodowy poprowadzono mostem tramwajowym. To konieczne by służby w razie potrzeby mogły skorzystać z mostu drogowego.


ZAMKNIĘTE mosty, ulice i przejścia we Wrocławiu
Zamknięte zostały:
➡️Mosty Średzkie (ruch prowadzony jest równoległymi mostami tramwajowymi)
➡️Most Brodzki
➡️Most Marszowicki oraz ul. Marszowicka
➡️Ulica Opatowicka
➡️Ulica Starodworska
➡️Ulica Ślęzoujście
➡️Ulica Ludowa
➡️Odcinek jezdni między pętlą autobusową Ratyń (od ronda u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Gromadzkiej) do mostu Ratyńskiego (pod wiaduktem al. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego).
Zamknięte są także:
🚷Ciągi pieszo-rowerowe zlokalizowane pod przeprawami: most Pokoju, mosty Warszawskie, mosty Jagiellońskie, most Szczytnicki, kładka Zwierzyniecka, kładka Złotnicka
🚷Schody między wyspą Daliowa a mostem Piaskowym
🚷Zamknięte dla ruchu pieszego są Jaz Opatowicki i most Jarnołtowski.
🚷Przypominamy także o zakazie wchodzenia na wały przeciwpowodziowe.
➡️ ZDiUM ma zakontraktowane firmy zabezpieczające miasto w czasie powodzi w sprzęt ciężki. To samochody 3-4 osiowe, koparki kołowe i gąsienicowe, koparki przegubowe, samochody niskopodwoziowe. Zakontraktowani też są mobilni mechanicy do warunków ciężkich. Sprzęt jest do dyspozycji służb do odwołania.
➡️ Prosimy o umożliwienie przejazdu samochodom jadącym na sygnale. Zanim na miejsce zgłoszenia skierowane zostaną służby wojskowe, strażacy czy innego rodzaju ekipy na miejsce wysyłany jest inspektor CZK lub straży by sprawdzić zgłoszenie i zweryfikować jaki sprzęt może być potrzebny. Prosimy o umożliwienie przejazdu (samochody na sygnale) a także o wolną drogę dla służb specjalistycznych (Korytarze życia)
➡️ We Wrocławiu i w regionie działa Wojsko zawodowe i WOT. W ramach 16. brygady działa w całym województwie 20.000 żołnierzy, we Wrocławiu jest to 6.000 osób. Do dyspozycji są także m.in. specjalistyczne wozy PTS.
➡️ MPK Wrocław jest w 24h dyspozycji w razie potrzeby transportu wojska i mieszkańców. Prowadzi też przejazdy wolontariuszy, którzy pomagają w pracach organizacyjnych, pomocowych, ratunkowych i układaniu wałów. Wykonuje też logistyczne przejazdy: worki sznurki, przewozi wodę. Sami pracownicy wspierają działania przeciwpowodziowe - dysponują prawo jazdy uprawniającymi do obsługi pojazdów ciężarowych.
➡️We Wrocławiu w bazie mamy zarejestrowanych już 6.000 wolontariuszy, często z własnym profesjonalnym sprzętem, którzy w pół godziny dotrzeć w dowolne miejsce. Wolontariusze zgłaszają się do Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
➡️ Ekosystem - zamknął prewencyjnie kompostownię i PSZOK na Janówku i na Michalczyka. Wywiezione zostały odpady które mogłyby być niebezpieczne w przypadku podejścia wód. Odbiór odpadów w mieście działa sprawnie i bez zmian, również gabaryty odbierane są zgodnie z harmonogramem.

19:03

Jak informuje RMF24.pl, ABW zatrzymało nie jednego a dwóch mężczyzn podejrzanych o dezinformowanie powodzian. Fałszywe informacje miały dotyczyć planowanego wysadzania wałów.

Śledztwo w tej sprawie będzie prowadził dolnośląski oddział Prokuratury Krajowej.

19:00

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej, w której wzięła udział przewodnicząca KE, zapowiedział, że rząd zaprezentuje plan odbudowy terenów popowodziowych.

Podobne plany przedstawić mają Czechy, Słowacja i Austria. Tusk dodał, że uzyskanie "satysfakcjonujących deklaracji" ze strony KE zajęło "dokładnie 45 minut".

W czwartkowym spotkaniu zorganizowanym we Wrocławiu, związanym z powodzią wzili udział również: szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premierzy Czech i Słowacji Petr Fiala oraz Robert Fico, a także kanclerz Austrii Karl Nehammer - wszyscy trzej reprezentujący kraje, który również ucierpiały w wyniku powodzi.

"Łącząc pieniądze polskie, europejskie i samorządowe środki będziemy prezentowali program odbudowy wszystkich terenów popowodziowych tak, aby wszyscy dotknięci tą katastrofą mieli pełne wsparcie" - powiedział premier.

18:40

Cztery godziny temu w Nysie uruchomiono szpital polowy. W obiekcie znajduj się wydzielona przestrzeń do wstępnej segregacji, części ambulatoryjnej w której wykonywane są podstawowe zabiegi medyczne. Jest tu także przestrzeń dla zaplecza specjalistycznego, w której znajdują się łóżka wzmożonej obserwacji, a także 25 łóżek, na których pacjenci mogą leżeć przez dłuższy czas.

Szpital jest nastawiony na ratowanie życia i stabilizację pacjenta. Pacjenci wymagający specjalistycznej operacji, będą transportowani do innych placówek w czym żołnierze mogą pomóc 24 godziny na dobę.

Wojsko planuje również otwarcie tak zwanego punktu modułu pediatrycznego. Punkt ma zostać otwarty z uwagi na rosnącą liczbę najmłodszych pacjentów.

18:36

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że rolnicy z obszarów objętych klęską żywiołową zachowują prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej.

"W związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej w południowo-zachodniej części kraju Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało rozporządzenie, w którym uznaje te obszary za objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności" - przekazał resort. Dodał, że zgodnie z przepisami rozporządzenia rolnicy z tych obszarów są zwolnieni z obowiązku złożenia do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności.

Jak wskazało MRiRW prawo do otrzymania płatności zachowują rolnicy ubiegający się o przyznanie: płatności bezpośrednich, w tym: ekoschematów obszarowych, ekoschematu Dobrostan zwierząt, przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznych, płatności zalesieniowych.

Źródło: PAP

18:21

Jak zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, że kraje, które nawiedziła powódź, będą mogły korzystać z 10 mld euro z funduszu spójności. Chodzi o 100-procentowe finansowanie.

18:20

Ursula von der Leyen: jestem tutaj, żeby Was zapewnić, że Europa jest przy was. Wszyscy musimy zjednoczyć siły.

18:17

Rozpoczyna się konferencja prasowa we Wrocławiu Donalda Tuska z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen.

18:15

Poczta Polska zadeklarowała pomoc logistyczną w dostarczeniu materiałów i najpotrzebniejszych produktów przeznaczonych dla osób poszkodowanych przez powódź. Dotknięci powodzią pocztownicy również otrzymają pomoc.

17:44

Von der Leyen i premierzy państw dotkniętych powodzią przyjadą do Wrocławia. Spotkają się z Donaldem Tuskiem
Von der Leyen i premierzy państw dotkniętych powodzią przyjadą do Wrocławia. Spotkają się z Donaldem Tuskiem

W związku z powodziami, które dotknęły nie tylko południe Polski, ale także regiony w krajach sąsiadujących z Polską, we Wrocławiu z inicjatywy Donalda Tuska odbędzie się "szczyt powodziowy". Na miejscu oprócz polskiego premiera pojawić się mają szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także premier Czech Petr Fiala, premier Słowacji Robert Fico, oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer.

17:42

17:40

17:31

Jak informuje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, Obwodnica północna jest już otwarta. Jednak w pozostałych częściach miasta, szandory pozostają zamknięte do odwołania.

17:26

17:15

Kancelaria Premiera poinformowała, że o godzinie 18:10 zostanie przekazane do mediów wspólne oświadczenie premiera Donalda Tuska, przewodniczącej KE Usuli von der Leyen, premiera Czech Petra Fiala, premiera Słowacji Roberta Fico, a także także kanclerza Austrii Karla Nehammera

17:06

16:53

Od północy 19 września, na stacjach Orlenu, które wybranych stacjach Orlenu na terenach dotkniętych przez powódź w południowo-zachodniej Polsce wszyscy klienci indywidualni mogą tankować olej napędowy, benzynę i LPG w niższych cenach. Akcja pomocowa potrwa do końca miesiąca.

16:50

Szabrownicy będą ściągani w trybie przyspieszonym. W związku ze zgłoszonymi przypadkami szabrownictwa na terenach powodziowych prokuratury podjęły działania w kierunku ścigania sprawców tych przestępstw.

Jeszcze dziś, w czwartek, 19 września, Prokuratura Rejonowa w Bystrzycy Kłodzkiej zatwierdziła wniosek o rozpoznanie w trybie przyspieszonym sprawy przeciwko mężczyźnie zatrzymanemu w związku z kradzieżą alkoholu dokonaną w Lądku–Zdroju z jednego ze sklepów. Sprawy zarzucono popełnienie kradzieży szczególnie zuchwałej, a Sąd Rejonowy w Kłodzku ma rozpoznać sprawę jeszcze w czwartek.

"W czwartek przewidywane jest również skierowanie w trybie przyspieszonym kolejnego wniosku zatwierdzonego przez Prokuraturę Rejonową w Kłodzku przeciwko sprawcy kradzieży szczególnie zuchwałej – zaboru wyniesionego z zalanego budynku sprzętu AGD i roweru, popełnionego na terenie Krosnowic w powiecie kłodzkim. Sprawa również powinna być rozpoznana przez sąd w dniu dzisiejszym" - podała świdnicka prokuratura okręgowa.

16:32

16:31

W czwartek 19 września, premier Donald Tusk weźmie udział w sztabie kryzysowym we Wrocławiu. Początek posiedzenia sztabu o godzinie 20. 

16:22

Inżynierowie z Polskiej Izby Inżynierów Budowlanych, którzy pojawili się na terenach, które dotknęła powódź, nie otrzymują wynagrodzenia za pracę przy ocenie stanu budynków po powodzi.

Jak wskazał prezes Izby Mariusz Dobrzeniecki, są miejsca, gdzie woda już zeszła, np. w Kłodzku czy Kamiennej Górze, i tam trzeba pilnie przeprowadzić wstępną ocenę stanu technicznego budynków.

16:20

Więźniowie z Zakładu Karnego w Głogowie trzeci dzień pomagają w umacnianiu nadodrzańskich wałów. W czwartek grupa ponad 100 mężczyzn pod nadzorem funkcjonariuszy służby więziennej układa worki z piaskiem w gminie Kotla - informuje PAP.

Więźniowie do pomocy zgłosili się dobrowolnie.

"Według zapisów Kodeksu Karnego Wykonawczego osadzeni mogą w sytuacjach kryzysowych, klęsk, opuszczać jednostki penitencjarne i pomagać" – powiedziała PAP rzeczniczka Zakładu Karnego w Głogowie st. szer. Małgorzata Sobków.

Więźniowie, którzy zgłosili się do pomocy, przed wyjściem z zakładu karnego przeszli weryfikację. Podczas pracy na wałach cały czas są pilnowani przez strażników więziennych. W czwartek, 19 sierpnia, nadzór nad 109 więźniami układającymi worki na wałach w gminie Kotla sprawuje ponad 20 strażników więziennych.

Więźniowie będą pomagać w umacnianiu wałów również w piątek. Nie wykluczone, że będzie to 120 osób.

16:15

16:15

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mieli tylko godzinę na ewakuację. Powódź tu pojawiła się w niedzielę. Teraz już woda opadła i mieszkańcy mogą zobaczyć co zostało z ich dobytków pod szlamem. Dopiero teraz zacznie się tutaj pierwsze szacowanie strat.

16:11

15:56

W Lądku Zdroju uruchomiono monitoring, działa też starlink

15:50

Tak dzisiaj wygląda Wschodnia Obwodnica Wrocławska


 

15:50

15:43

Strażacy z Krakowa utworzą w Stroniu Śląskim szpital polowy

15:36

Mieszkańcy Wrocławia obserwują stan wody na Jazie Różanka

15:33

W Czechowicach- Dziedzicach na Śląsku woda sięgała w domach nawet do 2,30 metra. Tu mieszkańcy szacują zniszczenia, liczą straty. Oczyszczają swoje domy z mułu, zniszczonych mebli i sprzętów. Tu będzie potrzebny sprzęt do osuszania budynków

15:26

Szokujące nagranie z Lądka Zdrój. Mieszkańcy spacerują z parasolami. Później widać ratowników na qudzie, którzy krzyczą do mężczyzny, żeby się przeniósł gdzieś do góry. Kilka minut później niszczycielska fala zalewa miasto...

15:17

15:01

14:56

Kolejna historia ze szczęśliwym zakończeniem!

14:50

Kłodzko. Kościół zniszczony w powodzi

14:49

Poszkodowanym przez powódź wypłacono do tej pory 3,915 mln zł zasiłków – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Kolejne środki są na bieżąco wypłacane – dodał resort w komunikacie opublikowanym w serwisie X.

14:39

14:36

Mieszkańcy Starego Górnika i Starego Otoku po wylaniu Odry są odcięci od świata. Większość zdecydowała się jednak pozostać w domach. Wojsko i wolontariusze dowożą im leki, ciepłe posiłki i paliwo do agregatów.

14:30

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz podczas konferencji prasowej zapewnił, że w mieście nie ma zagrożenia powodzią. Zaznaczył jednak, że są jeszcze miejsca, gdzie mieszkańcy walczą z wodą.

Ocenił, że w trudnych chwilach komunikacja zadziałała. - Sytuacja w Nysie jest bardzo dobra. Już nie grozi nam powódź. Jesteśmy po odwołaniu ewakuacji z miasta – zapewnił Kolbiarz.

 

14:26

Kolejna relacja od prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.

14:09

14:06

- W kolejnych dniach przez Wrocław przepłyną niespotykane normalnie ilości wody. W takich sytuacjach mogą zdarzać się przesiąki, podejścia wód gruntowych itp. Woda pojawiająca się m.in. w parkach, na trawnikach czy placach zabaw czy na terenach ogródków działkowych nie jest problemem, który w tej chwili można rozwiązać (...). Główne siły i środki skoncentrowane są na utrzymaniu ciągłości i stabilności głównego systemu wałów i śluz, drobne wycieki nie zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców i samego miasta, nie stanowią w tym momencie priorytetu służb. Czas na ich uprzątnięcie przyjdzie po opuszczeniu przestrzeni miejskiej przez falę. Apeluję do Was o rozważne informowanie służb i zrozumienie w tym zakresie - napisał w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

14:03

- Na wieczornym sztabie kryzysowym premier Donald Tusk przedstawi sprawozdanie z rozmów m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o pomocy powodzianom - poinformował w czwartek w Nysie szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

13:47

13:29

Przykry widok...

13:18

Wszystkie oczy zwrócone są na Wrocław. Na Wielkiej Wyspie, gdzie położone są osiedla Sępolno i Biskupin, a także Hala Stulecia i ogród zoologiczny, przy Odrze były trzy bary. W czwartek tzw. beach bary są już pod wodą. Wrocławskie zoo zostało zabezpieczone wałem ułożonym z worków z piaskiem.

13:11

W związku z powodzią zawieszono zajęcia w 439 szkołach, przedszkolach i placówkach - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Resort edukacji przekazał na platformie X, że w wyniku powodzi w czterech województwach - dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim - zawieszono zajęcia w 439 szkołach, przedszkolach i placówkach.

Najwięcej w woj. dolnośląskim - 220, ponadto 189 w woj. opolskim, 29 w woj. lubuskim i jeden obiekt w woj. śląskim.

13:04

13:01

Szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz: Szpital w Nysie działa. Działa szpital wojskowy, szpital polowy. Bardzo dziękuję lekarzom i pielęgniarkom bo wymieniamy wiele środowisk, ale medycyna i ta wojskowa i cywilna jest zmobilizowana, zaangażowana. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy to ta wstępna pomoc, ale też o charakterze oczywiście specjalistycznym działa. Już pierwsi pacjenci przyjęci, od małego dziecka półtorarocznego do starszych osób, które wymagają pomocy.

12:48

12:44

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk podczas rozmowy w Radiu Zet zapewnił, że mimo powodzi w południowo-zachodniej Polsce zabezpieczenie granicy polsko-białoruskiej jest dokładnie takie samo, jak było wcześniej.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji pytany był, czy Białoruś wykorzystuje sytuację powodziową w Polsce i są jakieś zmiany na granicy. - Nie mamy jasnej informacji – odpowiedział, dodając, że jest więcej prób przejścia przez granicę polsko-białoruską, ale nie wie, "czy to jest koincydencja".

12:40

- Poziom wody w Odrze w Brzegu Dolnym osiągnął 868 cm - przekazują władze gminy Brzeg Dolny.

12:34

- Zgodnie z moją zapowiedzią Miasto Stołeczne Warszawa przekaże środki finansowe na pomoc samorządom poszkodowanym przez powódź. Po 5 mln zł trafi do Nysy, Kłodzka, Lądka-Zdroju i Głuchołaz. Łączna kwota wsparcia wyniesie 20 mln zł. Dziękuję stołecznym radnym za jednogłośne poparcie mojego wniosku. Warszawa jest solidarna! - przekazał prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.

12:23

41 strażaków z województwa świętokrzyskiego udało się do Nysy (woj. opolskie), aby wesprzeć lokalną społeczność w likwidacji skutków powodzi. Zastąpią oni grupę świętokrzyskich ratowników, którzy od trzech dni pracują na terenach dotkniętych żywiołem - przekazuje Remiza.pl.

12:10

12:03

W Lądku-Zdroju na godz. 13, a w Stroniu Śląskim na 14 zostały zwołane sztaby kryzysowe m.in. z udziałem sołtysów, żeby skoordynować wszystkie działania – przekazał nadbrygadier Michał Kamieniecki. Od środy odpowiada on za zarządzanie kryzysowe w obu miejscowościach.

12:01

Przyjechali z Niemiec i zginęli. Powódź zbiera śmiertelne żniwo

11:47

Przez Wrocław przechodzi fala powodziowa. Woda w Odrze płynie w bardzo wysokich stanach, ale nie wyrządziła szkód w centrum miasta i okalających dzielnicach. Na ulicach jest zdecydowanie mniejszy ruch niż zwykle. Przez centrum można przejechać bez korków, co się rzadko zdarza w środku tygodnia.

11:42

11:34

11:31

Najnowsze informacje od IMGW!

11:21

Starosta Andrzej Płonka zniósł alarm powodziowy w powiecie bielskim.

Jak wyjaśnił, na tym terenie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W miejscach dotkniętych przez powódź trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków i osuszanie.

11:11

Miasto Żagań: Odwołujemy stan ewakuacji!

11:06

Ireneusz Fura, Burmistrz Brzegu Dolnego apeluje o pilną pomoc przy zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych. - Dziś w godzinach wieczornych fala kulminacyjna dotrze do Brzegu Dolnego - powiedział do mieszkańców.

11:02

Stany alarmowe przekracza jeszcze Odra na stacjach: Krzyżanowice, Olza i Racibórz Miedonia, a także Pszczynka w Pszczynie.

Rozporządzenie Rady Ministrów sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej woj. śląskim dotyczy powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, raciborskiego i Bielska-Białej.

10:59

10:49

Specjalna jednostka straży szuka ofiar

10:39

Poziom wody na Odrze w Chałupkach wynosi obecnie 402 cm, co oznacza, że spadł poniżej stanu alarmowego (420 cm), ale nadal przekracza stan ostrzegawczy (300 cm) – wynika z informacji służb kryzysowych wojewody.

10:28

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

- Musimy zachować maksymalną czujność przez kilka dni, bo to się dzisiaj nie skończy. Fala jest spłaszczona, jednak jest dłuższa. Trzymamy kciuki i obserwujemy. Bardzo dziękuję za wszystko, co robicie, za zaangażowanie, za worki z piaskiem i za tych, co karmią ludzi ładujących worki. To chcemy chronić - mówił do wrocławian prezydent miasta.

10:24

10:18

Ważny komunikat!

10:08

- Sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna przez podnoszący się poziom Odry, dlatego prosimy, aby w miejsca workowania piasku nie przychodzić z dziećmi i osobami nieletnimi. Przypominamy, że przy ZGK Brzeg Dolny działa punkt, w którym mieszkańcy gminy mogą zaopatrzyć się w piasek i worki do zabezpieczenia prywatnych posesji - czytamy w komunikacie na stronie gminy Brzeg Dolny.

10:00

W całej Polsce trwają zbiórki, aby pomóc ludziom, którym powódź zabrała dobytek. Akcje pomocowe organizuje wiele instytucji, firm, fundacji i stowarzyszeń, m.in. WOŚP, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż i Polska Akcja Humanitarna.

9:48

- Wojskowa placówka medyczna w Nysie przyjmuje już pacjentów - przekazuje Remiza.pl.

9:45

- W czwartek z samego rana sytuacja na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim była stabilna. Są delikatne spadki poziomu wody. Fala zmierza do Dychowa – poinformował PAP rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg Arkadiusz Kaniak.

9:42

Władysław Kosiniak-Kamysz na platformie X:

Ponad 16 tys. żołnierzy zaangażowanych jest w niesienie pomocy dla poszkodowanych. W weekend będzie to już ponad 20 tys. Kluczowe, obok ratowania życia i zdrowia, jest umacnianie wałów z wykorzystaniem śmigłowców zrzucających big bagi – często także w nocy.

9:35

9:18

- Sytuacja powodziowa w Oławie jest opanowana – powiedział PAP st. kpt. Michał Wójtowicz z PSP w Oławie. W nocy przez miasto przechodziła fala kulminacyjna na Odrze, podniósł się też poziom wody w Oławie. Nie doszło do nowych podtopień, wały są na bieżąco uszczelniane.

9:11

Wojewoda opolska Monika Jurek poinformowała, że w zabezpieczaniu wału przeciwpowodziowego na rzece Mała Panew oraz domu pomocy społecznej w Opolu-Czarnowąsach uczestniczy 130 żołnierzy WOT oraz 50 strażaków. Zagrożenia dla DPS-u nie ma - zaznaczyła.

9:07

8:57

Przerażające chwile w Lądku-Zdroju! W rozmowie z TV Trwam ks. Aleksander Trojan opowiedział, co spotkało podczas wielkiej powodzi księdza Wiktora Bednarczyka, wikariusza z kościoła Narodzenia NMP w tym mieście.

Kiedy kapłan zamykał kościół i ratował dokumenty z kancelarii, został porwany przez wielką falę!

Szczegóły podajemy tutaj.

8:47

Tak wygląda szpital polowy w Nysie! - Działa też przychodnia wojskowa po drugiej stronie rzeki - przekazuje na platformie X Wiceminister Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk.

8:41

8:34

Poranny raport z dróg krajowych!

woj. opolskie:

DK 40:

  • m. Głuchołazy - droga zablokowana (most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki)
  • m. Mochów - ruch wahadłowy na moście (wysoki stan wody)

DK 45 m. Krapkowice - droga zablokowana (podmycie i uszkodzenie jezdni)

DK 46

  • m. Malerzowice Wielkie - most zamknięty (wysoki stan wody)
  • m. Kamienica - ruch wahadłowy (podmycie i uszkodzenie jezdni)

DK 94 w pobliżu m. Skorogoszcz - droga zablokowana

DK39 m. Brzeg - ruch wahadłowy na moście (wysoki stan wody)

woj. dolnośląskie

DK 94 m. Bolesławiec - zamknięty most (wysoki stan wody)

woj. lubuskie

DK 12 m. Szprotawa - droga zablokowana

8:30

8:23

- Do godz. 08:00 odwołano 45 pociągi, a 46 uruchomiono w skróconych relacjach. Wczoraj, 18 września, odwołanych było łącznie 53 pociągi, a 43 uruchomiono w skróconej relacji. Ze względu na warunki pogodowe odnotowano 11 zdarzeń, w wyniku których opóźnione były 40 pociągi na 292 minuty - przekazuje PKP PLK na platformie X.

8:20

8:11

- 48 cystern wojskowych do transportu wody pitnej jest wydzielonych z sił zbrojnych. Są do dyspozycji. Kolejna sprawa to jest wciąż ewakuacja ludności 4288 osób ewakuowanych do tej pory przy użyciu wszystkich sił i środków wydzielonych przez wojsko i służby - powiedział szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

8:08

- Dziękuję za znaki solidarności. Wiemy, że 30 amerykańskich żołnierzy ze sprzętem i działa na terenie naszego kraju. Swoją pomoc oferują także Niemcy - powiedział Donald Tusk.

8:06

- Priorytety na dziś to ewakuacja ludności w miejscowościach Głębocko, Żelazno oraz Lewin Brzeski. Ponadto umacnianie wałów przeciwpowodziowych i dalsze oczyszczanie terenów - powiedział rano dowódca WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.

8:03

Sztab kryzysowy we Wrocławiu

8:00

- Według najnowszych danych wodowskazu w Trestnie, Odra osiągnęła już 633 cm. Dzięki realizacji zaplanowanych działań, jak chociażby uruchomienie polderu Oławka, woda z Odry nie przedostała się na ulice miasta - przekazuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

7:56

Powódź w Europie dotarła także do Węgier. Premier Węgier Viktor Orban zapewnia, że jeśli chodzi o stolicę, wszystko jest pod kontrolą i rekordy nie padną. Niektóre miejscowości położone z dala od Budapesztu jednak ucierpiały. Fala kulminacyjna pomału dociera do stolicy Węgier. Są na razie niewielkie podtopienia.

Więcej informacji podajemy w tekście tutaj.

7:51

Dyrektor IMGW Robert Czerniawski podczas sztabu wskazał, że "obserwujemy spadki poniżej Raciborza i to jest najważniejsze". - W Opolu, Brzegu i Oławie też już notujemy delikatne spadki, koło godz. 8-9 w Opolu rozpocznie się najbardziej widoczny - powiedział.

7:44

Jak powiedział Joanna Kopczyńska, prezes Wód Polskich "brakuje nam 26 cm, żeby uruchomić kanał Odra - Widawa". - To kanał, który w przypadku, gdy woda pójdzie powyżej tych poziomów, które mamy, pozwoli na obniżenie wody w mieście - powiedziała Kopczyńska.

7:34

- Jest za wcześnie, aby ogłaszać pokonanie powodzi we Wrocławiu - powiedział premier Donald Tusk. Wolałbym, żebyśmy wytrzymali nerwowo - dodał, zwracając uwagę na właściwe odczytywanie prognoz.

7:29

7:19

- Na ten moment nie odnotowano incydentów, związanych z nagłymi przelewami Odry - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

7:14

Tak obecnie wygląda sytuacja przy moście Warszawskim we Wrocławiu!

7:04

6:58

W czwartek o godz. 7 we Wrocławiu ponownie zbierze się powodziowy sztab kryzysowy z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska. Podczas spotkania omówiona zostanie bieżąca sytuacja powodziowa w południowo-zachodniej Polsce.

Po południu we Wrocławiu pojawią się też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szefowie rządów krajów, które obok Polski zostały dotknięte żywiołem: Czech - Petr Fiala, Słowacji - Robert Fico oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer.

6:48

6:48

6:38

Rośnie poziom Odry. Wodowskaz Trestno pokazuje: 633 cm.

6:27

Uzdrowiska zalane! Powódź na południu Polski nie ustępuje. Gdzie jest najgorzej?
Uzdrowiska zalane! Powódź na południu Polski nie ustępuje. Gdzie jest najgorzej?

Powódź w Polsce trwa od kilku dni, a liczne miejscowości, w tym uzdrowiskowe, znalazły się pod wodą.

6:20

Poziom wody na wodowskazie Trestno wynosi już 632 cm.

6:19

Ze względów bezpieczeństwa odradzamy wchodzenie do lasów na terenach, gdzie przeszła fala powodziowa - poinformowała PAP rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Choszcz-Sendrowska. Na razie zakazem wstępu objęte są trzy nadleśnictwa - Jugów, Kamienna Góra i Tułowice.

6:14

Czy Warszawie grozi powódź? Kiedy fala wezbraniowa dotrze do stolicy? IMGW odpowiada
Czy Warszawie grozi powódź? Kiedy fala wezbraniowa dotrze do stolicy? IMGW odpowiada

Niż genueński powoduje poważne straty. W całym kraju sytuacja jest krytyczna, a pierwsze ofiary śmiertelne zostały już zgłoszone. Czy Warszawie również grozi powódź? Kiedy fala wezbraniowa osiągnie stolicę? Na te pytania odpowiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

6:09

6:05

W Trestnie poziom Odry wynosi już 631 cm.

5:54

Powódź w Polsce 2024

Od piątku (15 września) na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najtrudniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Straty będą liczone w miliardach złotych. Komenda Główna Policji poinformowała o sześciu osobach, których śmierć mogła nastąpić wskutek utonięcia.

5:41

5:39

W Trestnie odnotowało wzrost stanu wód: 630 cm.

5:19

Fala kulminacyjna we Wrocławiu

Na ten moment nie odnotowano incydentów, związanych z nagłymi przelewami Odry - przekazało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

5:12

Przez całą noc we wrocławskich Marszowicach trwa walka o uratowanie wałów na Bystrzycy, która zasilana jest m.in. ze zrzutów ze zbiornika w Mietkowie. Na Bystrzycy w Marszowicach były dwa przesiąki.

5:11

Trestno w tej chwili: 628 cm.

5:04

Prognoza pogody na czwartek 19 września

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie i na południu kraju początkowo duże i tam słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 st. C do 24 st. C, na południu od 15 st. C do 19 st. C. Wiatr na północy słaby, w centrum i na południu umiarkowany i porywisty, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach porywy wiatru około 65 km/h - informuje IMGW.

4:53

W czwartek o godzinie 7 ma się odbyć kolejne posiedzenie powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem m.in. przebywającego na Dolnym Śląsku szefa rządu, ministrów i przedstawicieli służb.

4:32

Jak informuje IMGW, najnowsze przeliczenie prognozy modelowej dla Trestna pokazuje, że stan wody będzie wynosił maksymalnie ok. 630 cm.

4:17

Wrocław. Trudna noc dla Marszowic

To trudna noc dla Marszowic, jednak dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą! Niemal przez całą noc na wrocławskich Marszowicach trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. Żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich osób! - poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

4:08

W Trestnie odnotowało wzrost stanu wód: 623 cm.

4:05

Fala we Wrocławiu "jest strasznie długa"

Szczyt fali dotarł do Wroclawia, stan wody będzie się obecnie wahał w zakresie 595-600 cm, taki stan będzie się utrzymywać przez najbliższe 24h. Fala jest mocno spłaszczona i nie jest jakoś specjalnie wysoka, natomiast jest strasznie długa i znaczne spadki wody są prognozowane dopiero na niedzielę, dopiero wtedy stan wody może spaść poniżej 500 cm. Odra we Wrocławiu spadnie poniżej stanu alarmowego dopiero po weekendzie, prawdopodobnie we wtorek - napisał Jakub Wyrwas, prowadzący profil na Facebooku Łowca Burz.

4:03

Poziom Odry w Trestnie. Wodowskaz IMGW pokazuje 621 cm. W 1997 roku było rekord wyniósł 724 cm.

3:31

3:19

Jak informował w środę wieczorem PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej, sytuacja na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim jest opanowana i nie będzie się już pogarszała. Według niego fala powodziowa na rzece Bóbr w czwartek około godz. 11 dotrze do Odry. - Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic zdała egzamin – podał rzecznik lubuskich strażaków. Służby notują tylko miejscowe przesiąkania wody.

Sytuacja poprawiła się także na Odrze w Cigacicach koło Zielonej Góry i w regionie lubuskim. - Na obecną chwilę nie ma zagrożenia ze strony rzeki Odra - ocenił strażak.

Poziom Odry jest tam wysoki i miejscami zbliżył się do korony wałów. "Rzeka nie zagraża miejscowościom leżącym przy rzece, ale sytuacja cały czas jest dynamiczna" – podkreślił mł. bryg. Kaniak.

3:10

3:04

Fala kulminacyjna w woj. lubuskim

W nocy ze środy na czwartek przez Nowogród Bobrzański (woj. lubuskie) przechodzi fala kulminacyjna na Bobrze. - W Nowogrodzie Bobrzańskim na Bobrze stan wody powoli się stabilizuje i w kolejnych godzinach powinien stopniowo opadać - poinformował IMGW-PIB.

2:47

Jesteśmy na Marszowicach. Naprawa wału. Przesiąk w dwóch miejscach. Jak zwykle ciężka praca mieszkańców obecnych na miejscu, strażaków i żołnierzy. Prace już prawie zakończone. Dzięki za wszystko - napisał prezydent Jacek Sutryk.

2:47

Sytuacja na Marszowicach

Wał przepuszczał w dwóch miejscach. [...] Nic mu już nie zagraża. Jest ok. Trzeba pilnować, monitorować - podsumował prezydent Wrocławia.

2:35

Fala kulminacyjna we Wrocławiu. Najnowsze informacje prezydenta Jacka Sutryka

2:29

2:27

2:20

2:18

Jak powiedział PAP dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

2:08

Według relacji Sikory, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi ok. 6 m. Jak powiedział Sikora, najczarniejszy scenariusz zakładał 7,5 m.

- To jest więcej, niż w ciągu dnia było mówione - była nadzieja na 5,6 - 5,7. Ale to nie jest 6,5 m, których się spodziewaliśmy jeszcze dwa dni temu - mówił Tomasz Sikora.

2:01

Fala kulminacyjna we Wrocławiu. Nowe informacje

Strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać w kilku miejscach Wrocławia. Pracują oni m.in. na wałach na zachodzie miasta - przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku i Marszowicach. Na tym ostatnim osiedlu był w nocy Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia.

- Mamy dwa przesiąki na wale. Jeden został już naprawiony, drugi jest naprawiany. Pracują tu żołnierze, strażacy, ale także bardzo wielu Wrocławian bierze w tym udział. Z całego Wrocławia przyjechali tutaj ludzie i pracują, bronią Wrocławia - powiedział PAP Tomasz Sikora.

1:58

Fala kulminacyjna we Wrocławiu. Trwa naprawa wałów!

Mamy dwa przesiąki na wale w Marszowicach. Jeden został już naprawiony, drugi jest naprawiany - powiedział PAP Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia. Obok przepływa Bystrzyca, która zasilana jest m.in. ze zrzutów ze zbiornika w Mietkowie. Jednocześnie do miasta dotarła fala kulminacyjna na Odrze.

 

1:56

1:54

1:29

1:22

Aktualna sytuacja we Wrocławiu. Prace nad umacnianiem wałów trwają także w nocy

- W tej chwili strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać m.in. na terenie wałów przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku, przy wałach na Marszowicach oraz na promenadzie przy Żabiej Ścieżce. To łącznie kilkaset ratowników w różnych częściach miasta, którzy zabezpieczają je przed falą. Służby kontrolują sytuację w mieście i na bieżąco podejmują działania - przekazało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

1:11

Premier Donald Tusk w rozmowie ze stacją podkreślił, że pozostaje w stałym kontakcie z premierem Czech Petrem Fialą. - Czesi dali swoje śmigłowce, nasze wojsko stara się też monitorować i kontrolować sytuację w związku z sytuacją na tamie w Ostrawie - powiedział. Dodał, że swoją pomoc zaoferowały również Stany Zjednoczone. - To ma sens, bo oni są na miejscu i od jutra będziemy mieli pomoc - podkreślił.

 

1:01

"Sytuacja gorsza niż w 1997 roku"

W środę wieczorem Donald Tusk pojawił się w TVP Info. Premier przyznał, że sytuacja w niektórych miejscowościach jest obecnie gorsza niż podczas "powodzi tysiąclecia" w 1997 r., jednak - jak podkreślił - "na wyciąganie wniosków, gdzie postępowano źle w ostatnich latach, przyjdzie jeszcze czas".

 

0:55

0:49

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zabezpieczyło 2 mld zł na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Pakiet pomocy ma objąć też bezzwrotne wsparcie dla kredytobiorców czy odroczenia płatności podatków dla przedsiębiorców. Uruchomiono też program wsparcia dla organizacji pozarządowych, które na Opolszczyźnie ucierpiały w związku z powodzią; jego budżet to 3 mln zł.

0:35

Prezydent Wrocławia o aktualnej sytuacji w mieście

Jacek Sutryk opublikował właśnie informacje na temat aktualnej sytuacji we Wrocławiu. Oto najważniejsze informacje:

  • Poziom rzek, choć stabilny, może się zmieniać, ale obecnie nie zagraża bezpośrednio mieszkańcom. Zrzuty wody z Mietkowa są kontrolowane.
  • Miasto monitoruje wodę w stacji produkcji wody, aby upewnić się, że jest bezpieczna do picia. Jeśli parametry wody będą nieodpowiednie, mieszkańcy zostaną poinformowani.
  • Obecnie w mieście nie pada deszcz, choć w innych rejonach, takich jak Siechnice i Jagodno, zgłaszano opady. Prezydent zapewnia, że sytuacja meteorologiczna jest stabilna.
  • Nocna gotowość: ja oraz służby będą monitorować sytuację przez całą noc, a także w nadchodzących dniach, aby zapewnić bezpieczeństwo miasta.

0:30

Czechowice-Dziedzice wciąż walczą z wodą. Żołnierze WOT dostarczają żywność
Czechowice-Dziedzice wciąż walczą z wodą. Żołnierze WOT dostarczają żywność

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w środę poinformował, że wojsko monitoruje wały przeciwpowodziowe, wykorzystuje do tego m.in. drony Bayraktar. - Monitorowanie wałów, miejsc, które trzeba uszczelnić, uruchomione są ponownie Black Hawki i Mi-17 z big bagami w celu zasypywania wyrw lub potencjalnych miejsc zagrożonych - mówił wicepremier.

0:19

Wszystkie służby w pełnej gotowości. [...] Mam nadzieję, że ta noc będzie spokojna - powiedział prezydent Wrocławia.

0:16

Aktualizacja stanu rzek we Wrocławiu (na godz. 21)

Obecnie wodowskaz w Trestnie wskazuje 594 cm.
Prognoza na 19.09: poziom min. 595 cm, poziom maks. 610.
Prognoza na 20.09: 589 cm.

Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 356 cm.
Stan alarmowy: 270 cm.
Prognoza na 19.09: 352 cm.
Prognoza na 20.09: 356 cm.

Oława - wodowskaz Oława: obecnie 383 cm.
Stan alarmowy: 250 cm.
Prognoza na 19.09: 371 cm.
Prognoza na 20.09: 300 cm.

Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 388 cm.
Stan alarmowy: 300 cm.
Prognoza na 19.09: 384 cm.
Prognoza na 20.09: 359 cm.

Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 141 cm.
Stan alarmowy:200 cm.
Prognoza na 19.09: 141 cm.
Prognoza na 20.09: 140 cm.

0:12

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia:

0:09

Ireneusz Fura, burmistrz Brzegu Dolnego: Kolejna ważna sprawa załatwiona! Dzięki Wam!

0:08

0:05

Cyklon Borys uderza we Włochy

Włoski region Emilia-Romania przygotowuje się na nadejście fali powodziowej po ulewnych opadach i uderzeniu cyklonu Borys, który wywołał powodzie także w Polsce. Już zanotowano lokalne podtopienia w rejonach, zniszczonych w katastrofalnej powodzi w maju zeszłego roku. Władze apelują, by unikać tam podróży.

 

0:01

W tegorocznej powodzi w Małopolsce najbardziej ucierpieli mieszkańcy powiatu oświęcimskiego, a dokładnie małej miejscowości Jawiszowice pod Brzeszczami.

"To było straszne. Zaczęło się po północy, mniej więcej 15 minut przed godziną pierwszą. Myśmy się zabezpieczali, bo były ostrzeżenia, ale to nic nie dało. Po pierwszej ulewie woda zaczęła wzbierać, błyskawicznie pojawiła się na polach obok naszych domów i wciąż przybierała. W ciągu 15 minut wdarła się do domu. Nie pomogły trzy warstwy worków, które ułożyliśmy, zabezpieczyliśmy drzwi. Zalało nam garaż i parter domu, kuchnię, pokój, łazienkę. Woda sięgnęła metra wysokości, zniszczyła sprzęty, narzędzia, zmywarkę lodówkę, piekarnik."

Czytaj więcej: Powódź w Jawiszowicach. Mieszkańcy ulicy Wiśniowej w nocy uciekali przed wielką wodą

23:57

Jest noc, my czuwamy‼️ Jesteście bezpieczni‼ Razem stawiamy czoła każdemu zagrożeni - poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego.

23:52

Na nadejście fali kulminacyjnej przygotowuje się Oława.

Prognoza pogody IMGW

IMGW podało najnowsża prognozę pogody na noc ze środy na czwartek oraz czwartek.

"W nocy na północnym wschodzie zachmurzenie małe, w pozostałej części kraju umiarkowane, w centrum i na południu okresami duże i tutaj przelotne opady deszczu i słabe burze, zanikające. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 5 mm do 10 mm, lokalnie na południu do 15 mm. Na północy i południu kraju lokalnie mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od 11°C do 15°C, w rejonach podgórskich oraz lokalnie na Suwalszczyźnie od 6°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Wysoko w Sudetach porywy do 60 km/h, w Tatrach do 65 km/h."

Pogoda w czwartek, 19 września

"W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie i na południu kraju początkowo duże i tam słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21°C do 24°C, na południu od 15°C do 19°C. Wiatr na północy słaby, w centrum i na południu umiarkowany i porywisty, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach porywy wiatru około 65 km/h."

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia informuje, że punkt wydawania worków z piaskiem przy Tarczyński Arenie Wrocław działa w środę do wyczerpania zapasów!!!
W czwartek (19.09) worki będą wydawane w trzech lokalizacjach:

  • Tarczyński Arena Wrocław – wjazd bramą B od Alei Śląskiej. Po prawej stronie, tuż za wjazdem, znajduje się plandeka wskazująca miejsce odbioru.
  • Stadion Olimpijski – UWAGA! wjazd od ul. Mickiewicza, wydawanie worków przy trybunie zachodniej.
  • Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu - przy ul. Długiej.

Każda osoba może jednorazowo pobrać maksymalnie 20 worków z piaskiem, które należy załadować samodzielnie.

23:32

Co się dzieje w Żaganiu?

23:30

To był kolejny intensywny dzień. Nowogród Bobrzański, Gorzupia Dolna, Pożarów, Stary Żagań, Żagań… W tych miejscowościach dzisiaj prowadziliśmy najintensywniejsze działania przeciwpowodziowe. Służby i Lubuszanie - jesteście fantastyczni‼️ Od Szprotawy poprzez Małomice, Żagań woda zaczyna opadać, a w Nowogrodzie Bobrzańskim mamy stabilny, najwyższy poziom. Jesteśmy w pełnej gotowości 24 godziny na dobę, taki to czas - przekazał wojewoda lubuski, Marek Cebula.

23:28

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – w związku z wysokim stanem wody w Odrze – podjęło decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych - informuje MPWiK Wrocław.

23:25

Jedziemy działać i pomagać powodzianom na miejscu. Jeśli ktoś ma możliwość to zachęcam - zachęca znany dziennikarz Tomasz Wolny.

23:23

Powódź 2024. Aktualna sytuacja w Opolu

Czoło fali wezbraniowej minęło już Opole. Teraz jest jej kulminacja. Obecny poziom to 6.60 m. czyli blisko wartości z ostatnich dwóch, trzech dni. Nie powinien już się znacząco zmienić (nie przekroczy 7 m., a w 2010 r. było 8 m.) Niebawem poziom Odry zacznie się obniżać. Potrwa to 7-8 dni, co ma pomóc wałom, bo według Wód Polskich szybki spadek poziomu wody może wywierać na wały większy nacisk - poinformował prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

23:21

Prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała w środę wieczorem, że o północy spodziewana jest kulminacja fali we Wrocławiu. Po godz. 21 poinformowano, że czoło fali wezbraniowej na Odrze minęło już Opole, nie wyrządzając szkód w mieście.

23:12

23:09

Obecnie stan alarmowy przekroczony jest na 55 stacjach hydrologicznych, a na 31 stacjach stan ostrzegawczy.Najwyższe przekroczenie stanu alarmowego występuje w Krzyżanowicach na Odrze: o 334 cm - informuje IMGW.

23:08

Kiedy fala kulminacyjna dotrze do Wrocławia?

Według najnowszych prognoz IMGW fala kulminacyjna na Odrze dotrze do Wrocławia w godzinach nocnych.

23:06

Powódź w Polsce

Na odbudowę po powodzi trzeba będzie przeznaczyć więcej niż 2 mld zł, które rząd już zabezpieczył w budżecie - powiedział w środę premier Donald Tusk. Zapewnił, że rząd nie zostawi żadnej rodziny poszkodowanej powodzią bez pomocy, bez względu na koszty.

23:06

Powódź w Polsce 2024 - kontynuujemy naszą relację na żywo

Wielkie sprzątanie po powodzi. Oni stracili wszystko to ich druga taka powódź, a nawet trzecia