RELACJA NA ŻYWO

Powódź w Polsce. Awaria przepompowni przy wałach przeciwpowodziowych. Wojsko zaczyna operację "Feniks" [RELACJA NA ŻYWO] 23 września 2024

Powódź 2024. Południe Polski zmaga się z poważną powodzią, która szczególnie dotknęła województwa: opolskie, śląskie i dolnośląskie. Mieszkańcy intensywnie walczą z żywiołem, zabezpieczając wały i usuwając skutki zalania. W poniedziałek, 23 września na terenach dotkniętych powodzią zaczyna się wojskowa operacja "Feniks". Najnowsze informacje na temat powodzi dostępne są w relacji na żywo, 23 września.

Powódź w Polsce. Wojsko zaczyna operację "Feniks" [23.09.2024]

W poniedziałek, 23 września na terenach dotkniętych powodzią rozpocznie się już wcześniej zapowiadana operacja wojskowa "Feniks". Ma ona koncentrować się na trzech obszarach: odbudowa infrastruktury, ograniczenie ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparcie ludności cywilnej. Sztab Generalny Wojska Polskiego przekazał, że "Feniks" skoncentrowany będzie na pięciu "liniach wysiłku" - są to: bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka i szkolenie.

Fala wezbraniowa zbliża się do Głogowa 

Kulminacyjna fala wezbraniowa na Odrze dotarła do Głogowa. Stan alarmowy może zostać przekroczony o ok. 2,5 m, a wysokość fali kulminacyjnej może sięgnąć 695-705 cm. Takie informacje przekazało IMGW. Podczas powodzi w 1997 r. poziom wody wynosił w tym mieście 712 cm.

Największe przekroczenie stanu alarmowego notowane zostało w Brzegu Dolnym – 268 cm. Z kolei na godzinny poranne w poniedziałek prognozowane jest dotarcie kulminacji fali wezbraniowej do Nowej Soli, która ma o nieco ponad 2 m przekroczyć stan alarmowy, a poziom wody może wzrosnąć do 665–675 cm.

Fala kulminacyjna idzie na Lubuskie. "Przyjmiemy każdą ilość worków" [23.09.2024]

Powódź w Polsce. W poniedziałek 23 września mieszkańcy woj. dolnośląskiego i woj. opolskiego dalej walczą ze skutkami niszczycielskiej powodzi. Sytuacja we Wrocławiu wydaje się być stabilna. Kolejne województwo szykuje się na falę kulminacyjną. - Lubuskie przygotowuje się na nadejście wysokiej fali - powiedział wojewoda lubuski Marek Cebula podczas sobotniego spotkania sztabu kryzysowego we Wrocławiu. - W Słubicach mamy osiągnięty stan alarmowy - dodał Cebula. - Przyjmiemy każdą ilość worków. Ludzie są cały czas na wałach. Foliujemy te wały, bo są w takim stanie, że wymagają wzmocnienia -alarmuje wojewoda. - Przesuwamy siły i środki na woj. lubuskie i zachodniopomorskie – przekazał w sobotę Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski. 

Zobacz także: Powódź 2024. Te miasta są zagrożone powodzią. Wszystkie wymieniono na sztabie kryzysowym

Fala zbliża się do województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Most w Ścinawie zamknięty, ewakuacja w Głogowie

W woj. lubuskim obowiązują alarmy powodziowe dla powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. W związku z wprowadzonym alarmem służby pozostają w stałej gotowości. Alarm obowiązuje do odwołania. Sanepid zaapelował do mieszkańców miejsc zagrożonych zalaniem o opróżnienie szamb oraz usunięcie śmieci z posesji.

Według sobotnich danych IMGW-PIB, stany alarmowe zostały przekroczone na 31 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry i na jednej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 313 cm na stacji Brzeg Dolny na Odrze. Na 20 stacjach w dorzeczu Odry przekroczony został stan ostrzegawczy. W sumie w sobotę rano obowiązywało 40 ostrzeżeń hydrologicznych zarówno III stopnia przed wezbraniami, jak i przed suszą hydrologiczną. Zagrożone wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych są tereny w dorzeczu Odry od Brzegu, Wiązowa i Strzegomia, niemalże aż po Szczecin.

Na nadejście fali szykuje się również województwo zachodniopomorskie, gdzie fala spodziewana jest około 24 września. Wojewoda zachodniopomorski zarządził inwentaryzację wałów, w Piasku (pow. gryfiński) zaczęto montaż zapór przeciwpowodziowych, przygotowano też montaż zapór w Chlewicach (pow. myśliborski).

Powódź 2024 - sytuacja powodziowa, stany alarmowe rzek, prognozy IMGW. Najnowsze informacje w relacji na żywo na SE.pl

Na żywo

Relacja z powodzi w Polsce - na żywo, 23.09.2024

08:34

Fala kulminacyjna na Dunaju nadal się przesuwa i w poniedziałek rano znajdowała się na południu Węgier. Przed zalaniem udało się ochronić praktycznie wszystkie miasta położone wzdłuż rzeki. W górnym biegu Dunaju poziom wody szybko opada, rozpoczęto demontaż tymczasowych wałów przeciwpowodziowych.

08:22

- Powódź zwiększa prawdopodobieństwo nowelizacji budżetu w tym roku. Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu dwóch tygodni - przekazał minister finansów Andrzej Domański.

08:14

W Szczecinie i regionie obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe. Ma to związek z zagrożeniem powodziowym, które zbliża się do województwa zachodniopomorskiego. Niestety nie wszyscy stosują się do tych obostrzeń. Policja nie ma litości dla osób, które łamią zakaz. Posypały się pierwsze mandaty.

08:09

W poniedziałek o godz. 13.30 zbierze się zespół kryzysowy kuratorów; mają oni przekazać MEN informację o aktualnej sytuacji szkół na terenach powodziowych - poinformowała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. Ten tydzień będzie czasem szacowania strat - dodała polityczka.

08:04

Ul. Główna i okolice mostu Marszowickiego wymagają oceny technicznej zanim powróci ruch kołowy. Chodzi o bezpieczeństwo. Należy zatem spodziewać się utrudnień wjeżdżając z tamtej strony. Tych którzy wjeżdżają do miasta od strony zachodniej proszę o korzystanie z obwodnicy Lesnicy by zostawić jak najwięcej miejsca włączającym się w ul. Średzką od strony Marszowic - informuje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

08:00

Awaria przepompowni pomiędzy miejscowościami Brody a Bródki w gminie Sulechów. Obiekt znajduje się ok. 200 metrów od wałów Odry. Więcej na ten temat: Powódź w Lubuskiem. Awaria przepompowni. "Niekontrolowany wyciek". Wojskowe śmigłowce na ratunek

07:55

07:52

- Trzeba zastanowić się, czy należy budować się na terenach zalewowych. Takie powodzie będą co kilkanaście lat - powiedział w programie TVN "Rozmowy Piaseckiego" nadbryg. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

07:43

W wywiadzie dla Business Insider Polska członek Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że związane z powodzią koszty dla gospodarki mogą wynieść ok. 1 proc. PKB, a bezpośrednie i szybkie skutki odczuje budżet państwa za sprawą nie tylko wyższych wydatków, ale także niższych dochodów.

07:37

07:36

W poniedziałek, 23 września posiedzenie sztabu kryzysowego w udziałem premiera Donalda Tuska odbędzie się w Warszawie.

07:31

Prezydent Nowej Soli (woj. lubuskie) Beata Kulczycka poinformowała w poniedziałek rano w mediach społecznościowych, że sytuacja w mieście jest opanowana. "Dwa małe incydenty, związane z wyciekiem tam na Alei Wolności. Na ulicy Portowej cały czas wypompowywana jest woda. Poza tym nic się nie dzieje, trwamy” - przekazała Kulczycka.

07:26

Aktualna sytuacje hydrologiczna w Nowej Soli.

07:20

Powódź dotknęła nie tylko Europę Środkową, ale też Japonię. W regionie Noto zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni zginęło 6 osób, a 10 uznaje się za zaginione.

07:17

Artyści ponownie zjednoczyli się by pomóc ofiarom powodzi. Tak jak 27 lat temu, właśnie w warszawskim studio powstaje nowa „Moja i twoja nadzieja” utwór, który już w tym tygodniu zostanie wyemitowany i będzie charytatywną cegiełką dla powodzian. Poseł Łukasz Litewka poinformował w mediach społecznościowych, że w nowej wersji zaśpiewają: Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Arek Kłusowski, Kamil Bednarek, Tomson i Baron, Mela Koteluk, Natalia Szroeder, Natalia Przybysz, Reni Jusis, Sebastian Karpiel-Bułecka, Błażej Król, Tomek Makowiecki, Patrycja Markowska, Tomek Organek, Bovska, Kayah, Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Ania Wyszkoni, Gosia Ostrowska, Natalia Niemen, Kasia Kowalska, a także Oskar Cyms, Wiktor Dyduła, Zalia, Piotr Zioła.

07:12

Kompania Gaśnicza WOO "NAMYSŁÓW" wyruszyła do Głuchołaz.

07:03

06:52

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka spotkała się w niedzielę z dyrektorami zniszczonych przez powódź szkół w Bardzie i Ołdrzychowicach Kłodzkich. Podkreśliła, że jej rolą jest zadbanie o pomoc w odbudowaniu tego, co woda zabrała. Szefowa MEN, wspólnie z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, spotkała się w niedzielę z samorządowcami, harcerzami oraz dyrektorami szkół w Bardzie i Ołdrzychowicach Kłodzkich. Placówki te zostały zniszczone przez wodę i wymagają gruntownych remontów.

06:43

06:35

Zgodnie z zapowiedziami, Siły Zbrojne mają w poniedziałek rozpocząć na terenach popowodziowych operację "Feniks" . Ma ona koncentrować się na trzech obszarach: odbudowa infrastruktury, ograniczenie ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparcie ludności cywilnej. W ramach operacji zorganizowane zostaną zgrupowania zadaniowe z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk inżynieryjnych i logistycznych.

Sztab Generalny Wojska Polskiego informował w ostatnich dniach, że kluczowe znaczenie ma ścisła współpraca z administracją rządową i samorządową, oparta na zaufaniu i sprawnej koordynacji działań.

06:29

Szpital polowy w Nysie przyjął już ponad 200 pacjentów, działają mobilne zespoły medyczne - poinformował w niedzielę wieczorem wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Przypomniał, że ponad 26 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w niesienie pomocy dla powodzian.

"Mundurowi oczyszczają i udrażniają drogi, dostarczają wodę i żywność, pracują w centrach dystrybucji. Polowy szpital w Nysie przyjął już ponad 200 pacjentów, działają mobilne zespoły medyczne. Do pomocy są gotowe zespoły dezynfekcyjne. W wielu miejscach nadal także trwa umacnianie wałów, a nasze śmigłowce patrolują teren" - przekazał na platformie X szef MON.

06:26

We wtorek rząd ma pracować nad uchwałą, zmieniającą krajowe programy finansowane z polityki spójności, które nie wymagają decyzji Komisji Europejskiej w związku z koniecznością wsparcia obszarów dotkniętych powodzią - poinformował PAP resort funduszy i polityki regionalnej.

06:24

Niemal 3 tys. harcerek i harcerzy ZHP oraz ZHR pomaga usuwać skutki powodzi. Pomagają w sprzątaniu zalanych domów, umacnianiu wałów, prowadzą zajęcia dla dzieci. Harcerską służbę w związku z powodzią pełni 2 tys. członków Związku Harcerstwa Polskiego, którzy organizują pomoc na terenach województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

„Działamy w trzech obszarach: usuwamy skutki powodzi oraz prowadzimy zbiórkę funduszy, które wesprą te działania; zapewniamy wsparcie psychologiczne dla członków naszej organizacji, którzy zostali bezpośrednio poszkodowani w powodzi i pomagają na terenach powodziowych; stworzyliśmy także materiały edukacyjne dla instruktorów, którzy prowadzą zajęcia z dziećmi, o tym, jak mogą rozmawiać z nimi o powodzi” - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa ZHP podharcmistrzyni Olga Junkuszew.

06:23

W nocy z niedzieli na poniedziałek IMGW podało, że stan alarmowy przekroczony jest na 25 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 18.

06:19

06:15

Skala zniszczeń spowodowanych przez powódź w Stroniu Śląskim.

06:12

Wśród kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy są inwestycje w infrastrukturę szpitalną. Pieniądze z tego źródła powinny więc zostać skierowane do szpitali, które ucierpiały przez powódź i najbardziej teraz tego potrzebują - powiedziała PAP wiceminister zdrowia Urszula Demkow.

06:09

IMGW przedstawiło najnowszą sytuację hydrologiczną. Najgorsza sytuacja panuje w miejscowościach: Nietków oraz Cigacice. Przyrost poziomu Odry wyniósł się odpowiednio 76 i 48 w przeciągu 12 godzin.

23:58

Burmistrz Nysy krytykuje Wody Polskie

Poważne oskarżenia wysunął wobec Wód Polskich we Wrocławiu burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Zdaniem samorządowca to nadmierny zrzut wody ze zbiornika Nysa doprowadził do zalania miasta, bp powodzi można było uniknąć. Kolbiarz opisał ze szczegółami ostatnie godziny przed kataklizmem i niezrozumiałe działania, jakie jego zdaniem podjęły w tej sprawie Wody Polskie.

Więcej: Poważne oskarżenia pod adresem Wód Polskich! Powodzi można był uniknąć?! Burmistrz Nysy nie gryzł się w język

23:12

Nowa Sól czeka na falę kulminacyjną

W ciągu kilku godzin poziom Odry w Nowej Soli podniósł się ledwie o centymetr: z 637 na 638 cm (za hydro.imgw.p), ale przez miasto nadal nie przeszła główna część fali kulminacyjnej. Ma się to stać w nocy z niedzieli na poniedziałek, 23 września.

- Wszystkie siły i służby są stale w gotowości. ☎️ Całodobowy telefon zarządzania kryzysowego 68 459 03 22. 🚨 Prosimy śledzić komunikaty i stosować się do zaleceń służb. 📲 Zrzut ekranu z hydro.imgw.pl
📌Pamiętajmy że prognozy są dynamiczne i zmieniają się z godziny na godzinę. Nie możemy tych informacji brać za pewnik - czytamy na profilu facebookowym urzędu miasta w Nowej Soli.

23:04

Cofka Odry doprowadziła do zalania osiedla Krzepów w Głogowie

Przez Głogów nadal przechodzi fala kulminacyjna. Stan wody w Odrze wynosił 685 cm przed godz. 22.30, ale do zalania osiedla Krzepów doszło w wyniku cofki do rzeki Czarnej.

22:55

Wypadek strażaków w Nowej Soli w drodze do powodzian

Strażacy ochotnicy, którzy jechali do powodzian, zderzyli się w Nowej Soli z osobowym volkswagenem. Do wypadku doszło w sobotę, 21 września, a kierowca osobówki trafił z obrażeniami do szpitala - jego życiu nie zagraża nie niebezpieczeństwo. Więcej: Wypadek strażaków w drodze do powodzian! Jedna osoba w szpitalu. Wszystko się nagrało

22:08

Jak wygląda sytuacja powodziowa w Nowej Soli?

Jak informuje serwis hydro.imgw.pl, stan wody w Odrze w Nowej Soli wynosi 637 cm, ale zgodnie z prognozami będzie się podnosił. Fala kulminacyjna ma przejść przez miasto w nocy z niedzieli na poniedziałek, 23 września, lub pojawić się nieco wcześniej, w niedzielę, 22 września, w godzinach wieczornych.

21:36

Sytuacja powodziowa w Głogowie stabilna

- Sytuacja powodziowa w Głogowie jest obecnie stabilna. Choć doszło do podtopień na Krzepowie, to wały na Odrze utrzymały rzekę w biegu. Służby cały czas pracują na wałach, aby reagować na każdy możliwy rozwój sytuacji - poinformował profil facebookowy DGL News.

Według hydro.imgw.pl stan wody w Odrze wynosi po ostatnim pomiarze 686 cm, ale prognoza jest taka, że będzie spadać.

21:29

Ponad 26 tysięcy żołnierzy pomaga w czasie powodzi w Polsce 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w działaniach w czasie powodzi w Polsce 2024 wzięło udział 26 081 żołnierzy, z czego 23 580 pomagało na miejscu mieszkańcom. To wybrane akcje, w których można było liczyć na pomoc mundurowych:

  • umacnianie wałów przeciwpowodziowych: Żabnica, Głogów, Nowa Sól, Będów, Zabór, Otyń, Siedlisko, Buczków, Przyborów;
  • nadzór i rozbudowa wałów w m. Prawików i Boraszyn;
  • budowa mostu tymczasowego Radochów;
  • polowy szpital wojskowy w Nysie przyjął 226 pacjentów;
  • mobilne zespoły medyczne udzielają pomocy w małych miejscowościach, gdzie nie ma szpitali czy czynnych przychodni;
  • zespoły dezynfekcyjne - oczyszczone budynki będą dezynfekowane;
  • dowóz i dystrybucja wody, żywności; punkty wydawania ciepłych posiłków;

W niedzielę, 22 września, żołnierze pomagali nie tylko powodzianom, ale również poszkodowanym w wypadku na autostradzie A2.

- W trakcie przemarszu sił grupy zadaniowej #BursztynowaDywizja do miejsca wykonywania zadań związanych z pomocą w likwidacji skutków powodzi żołnierze byli świadkami wypadku na autostradzie A2. Żołnierze zabezpieczyli miejsce, udzielili pierwszej pomocy oraz wezwali służby - poinformowała na swoim profilu na portalu X 16 Dywizja Zmechanizowana.

21:02

Ministra Nowacka o "zielonych szkołach" dla dzieci powodzian

Ministra edukacji Barbara Nowacka i dolnośląska kuratorka oświaty odwiedziły w niedzielę, 22 września, szkoły w Bardzie i Ołdrzychowicach Kłodzkich, które zostały zniszczone w czasie powodzi w Polsce 2024. Obie placówki wymagają gruntownych remontów, dlatego powstaje problem, co w tym czasie stanie się z uczniami. Częściowym rozwiązaniem jest program "zielonych szkół" dla placówek objętych skutkami powodzi, o którym Nowacka mówiła w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

Szkoły mogą zgłaszać chęć wyjazdu dla swoich uczniów, a samorządy i instytucje sektora prywatnego mogą oferować ośrodki przyjmujące uczniów poprzez stronę http://zieloneszkoly.men.gov.pl.

- Szukamy noclegów, wyżywienia, apelujemy o wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Wiele samorządów już to oferuje. Pierwsza grupa uczniów z Kłodzka wyjeżdża w poniedziałek na wypoczynek do Sopotu. PKP zapewni bezpłatny przejazd uczniów, a samorządy nocleg i wyżywienie. MEN zaprosiło również do współpracy organizacje harcerskie - powiedziała Nowacka.

20:15

Fala kulminacyjna przechodzi przez Głogów

Mieszkańcy Głogowa czekają, aż przez miasto przejdzie fala kulminacyjna. W niedzielę, 22 września, stan wody w Odrze wynosił już 692 cm, ale obecnie, jak informuje hydro.imgw.pl, spadł do 684 cm, choć nadal to prawie 2,5 metra powyżej stanu alarmowego na rzece. Tymczasem miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe przekazało mieszkańcom ważne informacje.

- PWiK w Głogowie sp z o.o. zapewnia, że głogowska kranówka jest zdatna do picia!!! „Cały czas dbamy o jakość naszej wody i na bieżąco prowadzimy jej badania. Na straży jakości naszej wody stoją także małże, które są niezwykle czułe na wszelkie biologiczne zanieczyszczenia” - poinformował profil facebookowy DGL News.

19:51

Prawie 7 metrów w Odrze w Głogowie

Jak czytamy na stronie internetowej hydro.imgw.pl, stan wody w Odrze w Głogowie wynosi obecnie 692 cm. Mieszkańcom zagraża jednak najbardziej rzeka Czarna, ale właśnie wskutek cofki z Odry, czyli zjawiska polegającego na podwyższeniu rzędnej zwierciadła wody postępującego w górę cieku, które powstaje wskutek podnoszenia się rzędnej zwierciadła wody w odbiorniku końcowym.

19:41

IMGW o aktualnej sytuacji powodziowej w Polsce 2024

- Obecnie stan alarmowy jest przekroczony na 26 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 19 - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swoim profilu na platformie X (dawniej: Twitter).

19:04

685 cm - tyle wynosi obecnie stan wody w Głogowie, przez który w niedzielę, 22 września, przechodzi fala kulminacyjna. Jak poinformowała reporterka TVP Info, rzeka Czarna zalała osiedle Krzepów.

18:53

RZGW w Gliwicach o sytuacji Wisły i Odry

Dobre wieści w kontekście powodzi w Polsce 2024 przekazał w niedzielę, 22 września, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Stopniowo obniża się poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny, aktualnie wynoszący ok. 57 mln m3 (ok. 31% pojemności zbiornika, stan na godzinę 17:00). Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami i pozostaje pod stałym nadzorem pracowników Wód Polskich w Gliwicach, którzy kontrolują jego prawidłowe działanie, w tym aparatury kontrolno-pomiarowej i innych elementów. Poziom wody obniża się także w Polderze Buków.

- Wciąż stabilizuje się sytuacja hydro-meteo. W zlewni rz. Wisły i Odry odnotowywanych jest coraz mniej przekroczonych stanów ostrzegawczych i alarmowych. Jesteśmy gotowi do podejmowania działań w przypadku wystąpienia ewentualnych zagrożeń - poinformowało RZGW w Gliwicach.

18:41

Burmistrz Nysy krytykuje działania Wód Polskich

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz postanowił odnieść się w długim wpisie do działań Wód Polskich poprzedzających powódź w Polsce 2024. Zdaniem włodarza miasta takiego kataklizmu, jaki nawiedził miasto, można było uniknąć, przynajmniej w części. Jego zdaniem zrzut wody z jednego z lokalnych zbiorników retencyjnych, o którym zdecydowały Wody Polskie we Wrocławiu, nie był w ogóle konsultowany z władzami Nysy.

- Zwiększony zrzut oznaczał wylanie rzeki poza koryto i stopniowe zalewanie naszego miasta. Zaczęła się powódź. Zalany został szpital, szkoły, przedszkola, firmy, mieszkania, instytucje. Co najgorsze, ten ogromny zrzut wody z tamy spowodował pojawienie się wyrwy w wale rzeki, która stała się dla nas kolejnym, ogromnym zagrożeniem - czytamy we fragmencie wpisu Kolbiarza.

18:29

- Nad korytem Odry wyznaczono strefę zakazu lotów dla bezzałogowych statków powietrznych. Dotyczy to również paralotni, szybowców, a nawet latawców - poinformowała Państwowa Straż Pożarna w niedzielę, 22 września, na swoim profilu na platformie X (dawniej: Twitter).

Mundurowi przypominają, że w strefie 10 km od Odry operują drony straży pożarnej i innych służb monitorujące stan wałów przeciwpowodziowych. To dlatego złamanie powyższej zasady może stanowić zagrożenie dla ratowników i osób pracujących na wałach, nie mówiąc o dezorganizacji ich pracy oraz utrudnianiu i uniemożliwianiu monitoringu terenu.

18:16

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w niedzielę, 22 września, że z Białej Głuchołaskiej wyłowiono już wszystkie 6 dźwigarów jednego z dwóch mostów w Głuchołazach, który został zerwany w czasie powodzi w Polsce 2024. Obecnie trwa oczyszczanie koryta rzeki i przygotowanie do budowy przyczółków w celu zamontowania tymczasowej przeprawy przez Białą Głuchołaską.

17:51

Mobilizacja w Nowej Soli, nadchodzi fala kulminacyjna. Władze przypominają, jakich zasad należy przestrzegać. 

17:44

17:40

Nad korytem Odry wyznaczono strefę zakazu lotów dla bezzałogowych statków powietrznych. Dotyczy ona dronów, paralotni, szybowców a nawet latawców. – Złamanie tej zasady stanowi zagrożenie dla ratowników i osób pracujących na wałach, dezorganizuje pracę i utrudnia a nawet uniemożliwia monitoring terenu – apeluje Państwowa Straż Pożarna.

17:29

PAP: Wyżej na Odrze, w Głogowie od kilku godzin utrzymuje się najwyższy stan wody, wynoszący 685 cm. Według danych IMGW, kulminacja powinna się skończyć, a woda powinna zacząć opadać najpóźniej w poniedziałek nad ranem

17:25

– Nowa Sól jest bardzo dobrze zabezpieczona. Fala kulminacyjna do miasta ma wejść około godz. 23:00. Nie powinno dojść do zalania, ale prosimy o czujność – powiedział PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

17:23

Woda w Odrze w Nowej Soli w niedzielę po godz. 15.30 miała 624 cm. – Prognozowana fala okazała się niższa o 10 cm, niż wcześniej podawano – przekazał Polskiej Agencji Prasowej Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego. Fala kulminacyjna ma nadejść ok. godz. 23.

17:20

17:09

Wały przeciwpowodziowe chronią tereny zalewowe przed powodziami, ale aby spełniały swoją rolę, wymagają stałego utrzymania. W przypadku zauważenia potrzeby pilnych prac wzdłuż rzeki Odry prosimy o natychmiastowe zgłoszenie tego faktu pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01 – apelują Wody Polskie.

16:59

Wypadek strażaków w Nowej Soli. Ranna jedna osoba.

16:40

Na rzece Czarnej w Głogowie doszło do tzw. „cofki”. Z powodu spiętrzenia wody w Odrze woda w Czarnej zaczęła się wylewać z koryta.

16:36

Dramatyczna sytuacja na osiedlu Krzepów w Głogowie. 

16:35

16:31

Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są przejezdne. W związku z sytuacją hydrologiczną zablokowane są 3 odcinki dróg krajowych w zarządzie GDDKiA i zamknięty jest 1 most.

woj. opolskie:

  • DK40 m. Głuchołazy (woj. opolskie): droga zablokowana (most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki)
  • DK45 m. Krapkowice (woj. opolskie): droga zablokowana (podmycie i uszkodzenie jezdni)
  • DK94 w pobliżu m. Skorogoszcz (woj. opolskie): droga zablokowana

woj. dolnośląskie:

  • DK36 m. Ścinawa (woj. dolnośląskie): zamknięty most (wysoki stan wody)

Pozostałe utrudnienia (ruch utrzymany):

woj. opolskie:

  • DK46 m. Kamienica (woj. opolskie): ruch wahadłowy (podmycie i uszkodzenie jezdni)
  • DK46 m. Malerzowice Wielkie (woj. opolskie): ruch wahadłowy (wysoki stan wody)

woj. lubuskie

  • DK27 m. Nowogród Bobrzański (woj. lubuskie): ruch wahadłowy (obsunięcie nasypu)

16:25

– Prawie 40 tirów z pomocą rzeczową, 20 mln zł z budżetu Warszawy dla czterech poszkodowanych gmin, setki pracowników dzielnic, jednostek i służb miejskich. Policja, Straż Pożarna, prywatne firmy, tysiące warszawiaków - wielkie, wielkie podziękowania za dotychczasową pomoc dla naszych przyjaciół. Działamy dalej! – napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

16:14

Apel do mieszkańców terenów zagrożonych powodzią. Chodzi o rosyjską dezinformację. – Nie ulegaj emocjom i weryfikuj źródła informacji. W szczególności uważaj na treści, które mają wywołać gwałtowne reakcje emocjonalne oparte na obrazach cierpienia i zniszczenia – apelują Wojska Obrony Terytorialnej.

16:02

Walka o wały we wsi Czerna, pow. głogowski. W akcji uczestniczą strażacy, więźniowie i służba więzienna, WOPR policja i ochotnicy.

15:58

Rzeczpospolita: Nowa Sól przygotowuje się na wielką falę. Prezydent miasta: W nocy będzie siedem i pół metra

15:51

15:39

– Wały nie przeleją się. Ale czy wytrzymają przez kilka dni taki napór wody? W niektórych miejscach są przesiąknięcia, dlatego służby całą dobę patroluj teren. W Ostrowie Tumskim wybija kanalizacja, co też angażuje służby – mówił w TVP Info prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

15:24

Woda w Głogowie powoli, ale sukcesywnie się podnosi. Wolontariusze dowożą zapasy jedzenia osobom, które zdecydowały się pozostać w swoich domach – mówi reporter na antenie TVP Info.

15:07

W Lewinie Brzeskim wciąż w wielu miejscach strażacy i wojsko walczą z wypompowywaniem wody. Zalana jest m.in. ul Marzanny, część ul. Moniuszki czy al. Wojska Polskiego, a przejazd tamtędy jest niemożliwy lub bardzo utrudniony - informuje Radio Opole

15:04

Najnowsza prognoza synoptyczna IMGW (do godz. 19:30): Po południu i wieczorem pogodnie. Temperatura maksymalna od 18°C nad morzem, około 23°C w centrum, do 25°C na wschodzie i południu kraju. Wiatr słaby, przejściowo na zachodzie umiarkowany, południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów okresami porywy do 60 km/h.

15:03

Brzeska oczyszczalnia ścieków wznowiła pracę. – Pracownicy firmy Tauron o godzinie 11:00 dokonali pomiarów na urządzeniach zasilających a o godzinie 13:00 załączyli zasilanie. Ogromnie dziękujemy! Od tamtej chwili trwa rozruch kolejnych obiektów i urządzeń na Oczyszczalni Ścieków. Tym samym odwołujemy nasz apel o ograniczenie zużycia wody/ produkcji ścieków - Dziękujemy za zrozumienie i włączenie się do tej akcji. Prosimy przekazywać wiadomość dalej! – przekazało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu

14:54

Tak wygląda jedna z ulic w Głuchołazach.

14:47

Policja z Kłodzka zatrzymała 42-latka podejrzanego o kradzież przedmiotów należących do powodzian – informuje Polska Agencja Prasowa.

14:46

14:44

Rzeczpospolita: Nowa Sól przygotowuje się na wielką falę. Prezydent miasta - W nocy będzie siedem i pół metra.

14:21

14:07

14:04

Prezydent Głogowa przypomina jednak, że trzeba być gotowym na najgorsze. – Myślę, że żadne z miast nie może powiedzieć, że jest przygotowane na powódź. Żywioł to żywioł. Nigdy nie wiemy, czy wały, które są, wytrzymają – powiedział w rozmowie z RMF FM Rafael Rokaszewicz.

14:02

Na zagrożonym podtopieniem Ostrowie Tumskim pełna mobilizacja sił i środków. Woda wybiła już przy domu Cichych Pracowników Krzyża, żołnierze walczą z podsiąkiem za mariną, między Odrą a budynkiem szkoły. – Jest niebezpiecznie, ale jest też dużo lepiej, niż było w obu poprzednich powodziach – uspokaja cytowany przez portal Głogów Nasze Miasto Karol Skowroński, szef Biura Zarządzania Kryzysowego UM w Głogowie.

13:57

- Nie traćmy z oczu dzieci, nawet jeśli one nie sygnalizują wprost, że się boją. To że nie pytają, nie znaczy, że się nie boją - powiedziała na antenie TVN24 Marta Bąkowska, dziecięca psycholog kliniczna.

13:45

13:36

Rzeka Czarna zalewa osiedle Krzepów w Głogowie. Woda pojawiła się już na ulicach między domami. Służby zalecają ewakuację – podaje TVP Info

13:31

Zalany cmentarz w Lewinie Brzeskim.

13:30

Na stacjach, na których notujemy przekroczenia stanów umownych, największa 6-godzinna zmiana stanu wody wystąpiła w Cigacicach na Odrze – podaje IMGW na platformie X.

13:24

„Boimy się najbardziej o mieszkańców tych mniejszych wiosek, które są zagrożone zalaniem” - mówią cytowani przez Radio ZET mieszkańcy Głogowa.

13:21

Burmistrz Nysy apeluje o kontenery mieszkalne. Kordian Kolbiarz mówił w Polskim Radiu 24, że są mieszkańcy, którzy nie mają gdzie się podziać na czas remontu domów zalanych przez powódź.

12:56

Wchodzimy w kulminacyjny etap walki z powodzią, zaangażowanie wszystkich jest ogromne – piszą na Facebooku strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Głogowie.

12:34

Ministerstwo Infrastruktury: Fala w Głogowie jest spodziewana za niespełna 2 h, stale monitorujemy sytuację.

12:30

Stan Odry w Głogowie. Obecnie wynosi 685 cm. Stan alarmowy w tym miejscu, to 450 cm. Woda ma z każdym dniem powoli opadać.

12:25

MPWiK Wrocław: Poziom wody na wszystkich rzekach we Wrocławiu opada, dlatego Wody Polskie w porozumieniu z miastem otwierają zasuwy deszczowe na Widawie. Otwarcie zasuw pozwoli na spłynięcie wód powierzchniowych z ulic. Decyzja zapadła w związku z zapowiadanym na wtorek deszczem.

12:05

Sytuacja na torach w okolicy Głogowa, stan na niedzielę (22 września) rano.

11:56

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz i prezes zarządu Dolnosląskiego Parku Innowacji i Nauki Wojciech Gęstwa podczas wizyty w hubie pomocy dla powodzian w Dolnośląskim Centrum Druku 3D we Wrocławiu.

11:37

W Głuchołazach trwają prace przygotowawcze do budowy tymczasowgo mostu. Prace wykonują wojska inżynieryjne.

11:19

W okolicy stacji Głogów (na odcinku Głogów – Krzepów) na linii Wrocław – Zielona Góra, ze względów bezpieczeństwa, od godziny 2:50 zamknięto jeden z torów. Ruch pociągów odbywa się dwukierunkowo po czynnym drugim torze, na którym wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h. Prawdopodobnie jeszcze dziś zamknięty zostanie drugi tor. W Głogowie dzisiaj po południu stan wód przewiduje się osiągnąć maksymalny poziom, co jest wynikiem napływającej fali powodziowej – podaje na platformie X hydrolog i urbanista Krystian Pograniczny

11:02

Niesamowita inicjatywa dla dzieci dotkniętych powodzią.

10:47

Odwołałem stan ostrzegawczy na Odrze. Aktualny poziom to 497 cm - przekazał na Facebooku przezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

10:40

Wspólnymi siłami, z udziałem m.in. żołnierzy Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej (ORWOT), na ponad kilometrowym odcinku Bystrzycy udało się wzmocnić wały przeciwpowodziowe, które zabezpieczają Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków - informują Wojska Obrony Terytorialnej.

10:17

Trwa walka o wieś Brody.

10:06

Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Jan Rajchel zwracając się do samorządowców, przekazał, że RARS może udostępnić magazyny i swoje moce do przechowywania oraz dystrybuowania pomocy.

9:57

Uniwersytet Wrocławski zaoferował studentom, których dotknęła powódź, zapomogi w wysokości od 500 do 2500 zł. Ta kwota może się jednak zwiększyć.

"Jeśli wasze domy ucierpiały w czasie powodzi, Uniwersytet Wrocławski jest przygotowany do udzielenia zapomóg z uwagi na trudną sytuację losową, w której się znaleźliście" - poinformował w komunikacie Uniwersytet Wrocławski.

 Dodał, że wysokość zapomogi dla studentów wyniesie od 500 do 2,5 tys. zł. UW zaznaczył, że w przypadku udokumentowanych skutków powodzi kwota 2,5 zł może ulec podwyższeniu do 5 tys. zł. W wyjątkowych sytuacjach na wniosek dziekana rektor może podwyższyć tę kwotę.

Wniosek o zapomogę studenci znajdą w USOSIE. "Należy go wypełnić, wydrukować i wraz z dokumentami złożyć w swoim dziekanacie" - wyjaśniła uczelnia.

Społeczność akademicka UW liczy 30 tysięcy osób. Uczelnia kształci blisko 22 tys. studentów, w tym ok. 15,5 tys. na studiach stacjonarnych. Ponad 1,3 tys. z nich to cudzoziemcy. Uniwersytet działa od 1702 roku i jest jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowej. Ma 12 wydziałów. 

9:52

Szpital polowy w Nysie przyjął do wczoraj 140 pacjentów.

9:51

9:36

W tych miejscach trwa wydawanie ciepłych posiłków. Sprawdźcie mapę stworzoną przez terytorialsów.

9:32

9:30

9:30

Przerażający obraz zniszczeń odsłania opadająca woda

9:12

Nie wolno rozszczelniać ani w panice poprawiać wałów, bo można pogorszyć sytuację – zaapelowała w niedzielę do samorządowców na terenach powodziowych prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. W kilku takich wypadkach doszło do sporów samorządowców z pracownikami Wód Polskich.

Joanna Kopczyńska zwróciła uwagę podczas niedzielnego posiedzenia sztabu kryzysowego związanego z powodzią w południowo-zachodniej Polsce, że "czasami w panice niektórzy wójtowie zaczynają podejmować decyzje i próbują wały rozszczelniać, bo wydaje im się, że woda gdzieś popłynie, albo robić jakieś własne poprawki".

"Bardzo proszę, żeby tego nie robić. Panika nie jest najlepszym doradcą. (...) Tego rodzaju rzeczy nie wolno robić na szybko w panice, bo możemy doprowadzić do dużo gorszej sytuacji" – zaapelowała Kopczyńska. "W kilku takich przypadkach skończyło się wręcz na ostrych sporach między samorządowcami i pracownikami Wód Polskich" – dodała. Podkreśliła, że ludzie w Wodach Polski "wiedzą co robią i znają się na powodzi".

Jak przekazała polder Buków jak i Racibórz Dolny powoli się opróżniają mają rezerwę powodziową.

8:58

Ponad 23000 żołnierzy niesie pomoc mieszkańcom terenów ogarniętych powodzią.

8:50

Jeszcze w sobotę premier Donald Tusk poprosił wojewodów z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, lubuskiego i małopolskiego o przekazanie dotychczas zebranego bilansu strat.

To bardzo wstępne i prowizoryczne zestawienie.

Szef MSWiA wskazał, że bardzo duże straty wygenerowały stracone mosty. Zaapelował też do samorządowców o pokazanie listy najważniejszych, najpilniejszych napraw i inwestycji do przeprowadzenia.

– Będziemy się starali bardzo szybko uruchomić pieniądze na pierwszą transzę, tak aby udrożnić mosty. Proszę też o to, aby w ramach tego szacowania strat przygotować krótkie listy inwestycji, które powinny być szybko sfinansowane z punktu widzenia oceny sytuacji przez samorządowców. To od państwa wojewodów oczekujemy pokazania, co jest najważniejsze i najszybsze - powiedział.

Wstępne dane szacunkowe zebrane ze wszystkich śląskich gmin z terenu stanu klęski żywiołowej przekazał wojewoda Marek Wójcik.

Poinformował, że powódź uszkodziła w powiecie bielskim, który został najbardziej doświadczony przez powódź, aż 244 drogi, 33 mosty, kilkadziesiąt szkół i przedszkoli. Wojewoda przedstawił także dane liczbowe za inne powiaty. Na całym obszarze objętym stanem klęski żywiołowej mówił o stratach na 553 drogach, 95 mostach oraz w około 3 tys. budynków mieszkalnych.

Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podsumował straty na całym obszarze objętym powodzią. Z dotychczas przekazanych informacji wynika, że są 744 miejscowości objęte stanem klęski żywiołowej, które zamieszkuje 2 miliony 390 tys. osób. 57 tysięcy osób zostało bezpośrednio dotkniętych powodzią. Minister-członek Rady Ministrów przekazał, że łącznie już 6 544 osoby były ewakuowane. Zliczono już ponad 11 tys. zalanych budynków. Jak dotąd uszkodzeniu uległo ponad 6 tys. budynków gospodarczych. Jest też ponad 700 zalanych lub uszkodzonych budynków publicznych (np. szkół).

8:44

8:36

Podczas porannego sztabu kryzysowego we Wrocławiu, premier Donald Tusk, zaapelował do wszystkich, by nie odwoływali swoich pobytów w miastach i miejscowościach dotkniętych powodzią.

Podczas porannego posiedzenia przeciwpowodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu Tusk zaznaczył, że takie odwołania wyjazdów - to "dodatkowe i niepotrzebne" straty finansowe dla tamtejszych przedsiębiorców.

"Do mnie zwracają się ludzie i piszą, że jest też dramat w tych miejscach, które są objęte stanem klęski żywiołowej, ale nic złego się w nich nie stało, bo te zniszczenia to są jednak punkty, a nie wielkie obszary" – zwrócił uwagę premier.

Jak kontynuował "mamy bardzo wielu drobnych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w obszarze turystyki". "Bardzo wielu ludzi z Polski myśląc, że nie ma jak korzystać z tej oferty, którą wykupili, wycofuje swoje zamówienia. Dotyczy to ośrodków, hoteli" – zaznaczył szef rządu.

"Bardzo bym prosił tych wszystkich, którzy wykupili i cieszyli się na spędzenie wolnego czasu tutaj głównie na Dolnym Śląsku, żeby upewniali się i słyszeli uczciwą odpowiedź, czy miejsce do którego chcieli się udać jest w stanie normalnym, czy tam są szkody, które uniemożliwiają wypoczynek. W większości wypadków, to co zostało wykupione normalnie funkcjonuje" – mówił Tusk.

Premier zaapelował w związku z tym do planujących wypoczynek na Dolnym Śląsku: "Zanim odwołacie, upewnijcie się u dysponenta hotelu, jaka tam jest sytuacja". "Gorący apel, aby nie wpadać w zbiorowy nastrój, bo i wy stracicie zaplanowane wakacje i duże straty finansowe poniosą ci, którzy przygotowali wasz wypoczynek" – powiedział. Dodał, że straty finansowe wynikające z takiej rezygnacji, to "dodatkowy, niepotrzebny ciężar".

"Miejscowości takie jak Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Karpacz nie zostały przez powódź zniszczone, a następuje bardzo duży odpływ turystów i potrzebne są działania solidarnościowe, po to, aby Polacy nie odwoływali pobytów w tych miejscach, które są bezpieczne" – wskazywał Piotr Borys, wiceministra sportu i turystyki.

Źródło SE.pl, PAP

8:35

Bardzo ważny apel premiera. "Zanim odwołacie wypoczynek, upewnijcie się, jaka jest sytuacja"

8:16

Donald Tusk: Dotarły do nas informacje, że cały czas brakuje nam osuszaczy. Jeśli macie gdzieś u siebie w województwie osuszacze, a nie dotknęła was powódź, bardzo proszę dajcie znać, tak byśmy mogli te osuszacze przekazać potrzebującym. Czekamy też na osuszacze, które mają dotrzeć do nas z krajów partnerskich. 

8:12

8:10

Policjanci pokazali, jak wygląda nocny patrol w zniszczonym przez żywioł Stroniu Śląskim. Policjanci pilnują miasta przed szabrownikami.

8:07

Mieszkańcy Głogowa od kilku dni zabezpieczają wraz ze służbami miasto. Układają worki z piaskiem i z niepokojem patrzą na poziom wody na Odrze. Fala wezbraniowa do miasta ma dotrzeć około godziny 14.

8:06

8:03

8:03

7:59

Zamkniętych jest 431 placówek, ok. 200 z nich wymaga remontów od drobnych po całkowite.

"Część z nich jest zniszczona lub kompletnie zniszczona. Jesteśmy gotowi (...) do tego, żeby wesprzeć ich jak najszybciej w odbudowie" – zaznaczyła Nowacka.

Minister edukacji poinformowała na posiedzeniu sztabu z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, że na terenie objętym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią są 3044 placówki, w których uczy się łącznie 412 tys. dzieci i młodzieży z tych obszarów.

Szefowa MEN podkreśliła jednak, że obecnie pomocy wymagają przede wszystkim uczniowie.

"Jesteśmy przygotowani do organizacji zielonych szkół dla wszystkich dzieci, które będą potrzebowały takiej pomocy, które są (...) ofiarami powodzi" – zaznaczyła. Podała przy tym, że PKP zapewni bezpłatny transport dzieciom, które będą jechały na zielone szkoły, a samorządy zapewnią nocleg i wyżywienie.

Zaapelowała też do samorządowców, by zgłaszali poprzez stronę internetową zieloneszkoly.men.gov.pl ośrodki, w których mogą przebywać dzieci i młodzież. Gdy będą tam uczniowie, miejsca te sprawdzą kuratorzy.

Poinformowała też, że w niedzielę na zieloną szkołę wyrusza pierwsza grupa uczniów.

"Wielkie podziękowania dla miasta Sopot. 60 dzieciaków rusza z Kłodzka i będzie przez dwa tygodnie dzięki wsparciu tego samorządu" – podała.

7:56

Jesteśmy w stanie najwyższej gotowości. Uważajcie na siebie i słuchajcie komunikatów - przekazał prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Miasto i jego mieszkańcy od kilku dni przygotowują się na nadejście fali wezbraniowej na Odrze, ta ma dotrzeć do Głogowa około godziny 14. Stan Odry w Głogowie na godz. 7:00 to 682 cm

7:49

7:30

Zielone szkoły dla dzieci z terenów powodziowych. Szefowa MEN podała szczegóły
Zielone szkoły dla dzieci z terenów powodziowych. Szefowa MEN podała szczegóły

W niedzielnym sztabie udział brała też Barbara Nowacka. Minister edukacji przedstawiła sytuację szkół i uczniów na ternach dotkniętych powodzią. Jak przekazała jest 3 tys. placówek dotkniętych powodzią , co sprawia, że w potrzebie jest 14 tys. uczniów. - Jesteśmy gotowi na działania, by tym, którzy są ofiarami pomóc jak najszybciej - podkreśliła Nowacka

7:24

7:22

Bardzo proszę wszystkich, którzy mają zarezerwowany wypoczynek szczególnie na Dolnym Śląsku, zanim odwołacie, upewnijcie się, że ten wypoczynek jest niemożliwy. W większości miejsc działa normalnie - zaapelował premier

7:11

60 dzieci rusza z Kłodzka nad morze do Sopotu na Zieloną Szkołę - przekazała ministra Barbara Nowacka, wszystko to w ramach pomocy dla uczniów z terenów objętych powodzią.

7:08

7:06

Wciąż trwa walka o Głogów i Nową Sól, jednak powoli przygotowujemy się do usuwania skutków powodzi - przekazał premier Donald Tusk, podczas porannego sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

7:04

6:58

Przez całą noc w gminie Wińsko trwało uszczelnianie wałów. Również tam dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Mieszkańcy znajdujących się nad rzeką wsi już kilka dni temu ruszyli umacniać wały. Woda zaczęła się jednak przesączać. Jak twierdzi wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica, wały przez lata były zaniedbane.

Na wale między Ścinawą a Małowicami były dwa rozszczelnienia. Nasi strażacy z OSP całodobowo je kontrolują, więc jak tylko to zauważyli, to ruszyła akcja. Byliśmy przygotowani, bo było bardzo dużo worków z piaskiem i sprzętu. Szczególnie wykazała się OSP Orzeszków - powiedziała wójt.

Źródło: PAP

6:54

W niedzielę w Kościele katolickim w Polsce jest zbiórka ofiar do puszek na rzecz powodzian. Środki zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

Abp Wojda zachęcił wszystkich do hojności. Dodał, że szczególnie będą potrzebne urządzenia do osuszania domów i budynków użyteczności publicznej.

 Wielu biskupów w zaapelowało także do wiernych w swoich diecezjach o modlitwę za poszkodowanych oraz "konieczne siły dla wszystkich służb ratunkowych".

"Widząc jak krucha jest rzeczywistość wokół, jeszcze bardziej zwróćmy swe oczy i serca ku Chrystusowi, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem" - napisał metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Dotychczasowa wartość pomocy rzeczowej jaką Caritas Polska przekazała poszkodowanym w powodzi wyniosła ponad 1,5 mln zł. Wśród przekazanych darów jest m.in. 110 agregatów prądotwórczych, 300 osuszaczy, 1000 palników czy ponad 400 myjek ciśnieniowych 1500 łopat, 1000 szczotek, 300 grabi, 300 wiader, 200 taczek, 1100 butli turystycznych, 1000 palników, oraz ponad 400 myjek ciśnieniowych.

"W ramach zbiórki rzeczowej w ilościach hurtowych dla firm do tej pory udało się przekazać blisko 150 palet wody, 33 palety papieru toaletowego i ręczników kuchennych, ponad 30 palet konserw, blisko 90 tys. sztuk baterii, 8000 litrów środków do mycia, koce, pościel" - poinformowała Caritas Polska.

Diecezjalne ośrodki Caritas przekazały poszkodowanym ponad 250 palet wody pitnej, żywność, środki chemiczne i środki czystości oraz sprzęt do sprzątania o wartości 900 tys. zł.

Źródło: PAP

6:50

Fala kulminacyjna na Odrze ma dotrzeć do Głogowa około godziny 14. Stan alarmowy może zostać przekroczony o ok. 2,5 m, a wysokość fali kulminacyjnej może sięgnąć 695-705 cm - takie informacje przekazało IMGW.

Według prognoz fala wezbraniowa w poniedziałek ma dotrzeć do Nowej Soli. Tu woda ma przekroczyć 2 metry powyżej stanu alarmowego.

23:57

Kończymy naszą relację na żywo z sytuacji powodziowej w Polsce. Zapraszamy jutro od godziny 6. rano

23:45

23:27

23:18

23:01

Według szacunków Tauron Dystrybucja, ekipy spółki przywróciły zasilanie w Stroniu Śląskim w 83 proc., w Lądku-Zdroju w 91 proc., w Nysie w 98 proc., a w Głuchołazach w 99 proc. Brygady pogotowia energetycznego wciąż pracują w miejscowościach, przez które przeszła powódź.

22:42

22:29

22:20

22:03

Przedwczesne odpompowywanie wody grozi uszkodzeniem fundamentów, co może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej - zaznaczył Urząd w komunikacie, zamieszczonym na stronie. Wypompowywanie wody z zalanych przez powódź obiektów budowlanych można rozpocząć dopiero wtedy, gdy obniży się poziom wód gruntowych.

21:48

Szef BBN Jacek Siewiera wystawił ocenę "dostateczną plus" państwu za działania w fazie przygotowawczej do powodzi; "cztery plus" za ratowanie życia i mienia mieszkańców, a "pięć minus" za usuwanie bezpośrednich skutków powodzi.

21:29

21:12

20:40

"Już zaczynamy planować odbudowę. Natomiast oczywiście zawsze zadaniem numer jeden jest ratowanie, lepiej zapobiec za wszelką cenę niż później nawet skutecznie i efektywnie pomagać w odbudowie" - mówił podczas posiedzenia sztabu w Głogowie Tusk.

20:18

Przygotowujemy wielki plan Odbudowy Plus - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że m.in. mosty, drogi, szpitale, szkoły i domy zostaną nie tylko odbudowane, ale będą lepsze i nowocześniejsze niż przed powodzią.

20:00

Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski wprowadził alarm powodziowy dla miejscowości koło Odry w dzielnicy Zielonej Góry Nowe Miasto

19:40

Premier Donald Tusk o zaniedbaniach podczas powodzi: "Jeśli będziemy mieli do czynienia z wyraźnymi przekroczeniami, to będą także konsekwencje, jeśli ktoś ewidentnie nie dopełnił obowiązków. Mi bardzo zależy na tym, żeby zbudować taki kalendarz zaniedbań - od kiedy, czy były sygnały, czy ktoś to zaobserwował wcześniej, czy był brak reakcji - muszę wiedzieć, dlaczego ktoś na przykład, gdy były sygnały nie podejmował decyzji. To bardzo ważne, żeby wiedzieć, czy brakuje pieniędzy, czy ludzi, czy to lenistwo, gapiostwo czy zła wola. Jedną z konsekwencji powodzi musi być bardzo precyzyjna mapa zaniechań, zaniedbań, partactwa"

19:15

W sobotę na terenach dotkniętych powodzią i popowodziowych pracuje ponad 23 tysięcy żołnierzy - poinformował podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Głogowie (dolnośląskie) wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

18:55

Istnieje ryzyko potencjalnego przelania się wody przez wały, ogłosiliśmy samoewakuację, poprosiliśmy mieszkańców z zagrożonych terenów, aby udali się w wyższe tereny - powiedział w sobotę podczas sztabu kryzysowego w Głogowie starosta głogowski Michał Wnuk.

18:46

Mężczyzna, który podszywał się pod żołnierza, chodził w mundurze po urzędach i mówił, że będą wysadzane wały. Trafił do aresztu na trzy miesiące - powiedział Donald Tusk podczas zebrania sztabu kryzysowego

18:42

Premier Tusk apeluje, by zgłaszać przypadki partactwa i zaniedbań związanych z powodzią. Mówi, że zawiodła szybkość komunikatów o konieczności ewakuacji

18:30

Powiat zgorzelecki, gmina miejska Oława, Kąty Wrocławskie, Sobótka, Żagań, Szprotawa - o te m.in. tereny został rozszerzony stan klęski żywiołowej. W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano stosowne rozporządzenie w tej sprawie.

18:26

18:21

Zagrożenie powodziowe dla Głogowa dotyczy tylko jednego osiedla, a nie całego miasta - oświadczył w sobotę po południu premier Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Głogowie (dolnośląskie). "Poważne zagrożenie może się pojawić w okolicach Głogowa, nie w samym mieście" - powiedział Tusk, otwierając posiedzenie sztabu. Jak dodał, głogowskie osiedle Krzepów jest tak położone, że z reguły jest podtapiane przy wysokiej wodzie. W tej chwili woda sięga tam kolan, ale nie dotyczy to całego miasta - stwierdził Tusk.

18:07

Nasze wały mają wysokość 7 metrów 15 centymetrów, Odra ma mieć siedem metrów - usłyszał premier Donald Tusk podczas zaczynającego się właśnie zebrania sztabu kryzysowego w Głogowie. Lubuskie jest zagrożone falą powodziową. W nocy z niedzieli na poniedziałek ma nadejść decydujący moment.

18:03

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w sobotę, że w ciągu kilkunastu godzin wyruszy kolejny transport z Kancelarii Prezydenta z pomocą dla powodzian. Prezydent, który w sobotę udał się z wizytą do USA, przekazał, że pod jego nieobecność w Polsce pomoc ma koordynować szefowa KPRP Małgorzata Paprocka.

17:58

Strażak OSP zasłabł poczas umacniania wałów w pobliżu miejscowości Buczki koło Nowej Soli (Lubuskie). Trafił do szpiatala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - podaje Polska Agencja Prasowa.

17:53

W Nowej Soli zamknięto drogę na ul. Żwirki i Wigury. Wyłączona z ruchu została Aleja Wolności na odcinku od ul. Południowej do ul. Moniuszki. - Powodem zamknięcia dróg jest przelewanie wody przez drogi - poinformowała cytaowana przez Radio ZET asp. Justyna Sęczkowska-Sobol, rzeczniczka policji w Nowej Soli.

17:31

Ewakuacja została podjęta ze względu na zbliżającą się do Nowej Soli kulminacyjną falę powodziową na Odrze. - Poziom rzeki Odra będzie niższy o 10 cm od korony wałów - twierdzi Sławimir Pawlak.

17:18

Wójt gminy Siedlisko Daniel Kołtun zarządził ewakuację miejscowości Dębianka i Radocin - poinformował w sobotę PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego. Dodał, że na ewakuację zdecydowało się 30 osób, reszta zostaje w swoich domach.

16:46

Władze Głogowa wzywają mieszkańców zagrożonych terenów do ewakuacji. – Prosimy o zabranie leków, dowodów tożsamości, telefonu, pieniędzy, podstawowych rzeczy osobistych (odzież, środki higieny). Prosimy też o poinformowanie najbliższej rodziny o miejscu pobytu, zabezpieczenia swojego mienia i zwierząt – czytamy w komunikacie. 

16:39

Wołów prowadzi heroiczną walkę przed zalaniem. Szprotawa sprząta i wysyła worki z piaskiem do zabezpieczenia Nowej Soli. (...) Dziękuję wszystkim, którzy stale walczą z żywiołem i jego skutkami, czeka nas wielka akcja odbudowy - minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

16:14

Do Ścinawy dotarła kulminacja fali wezbraniowej. Stan wody utrzymywać się będzie na poziomie zbliżonym do 650cm (ok. 2,5m powyżej stanu alarmowego) przez około 36h. Absolutne maksimum dla tej stacji to 732 cm (w 1997 r.) - przekazał IMGW.

16:08

Alert RCB wysłany do mieszkańców powiatu brzeskiego (woj. opolskie): „Uwaga! W mieście i gminie Lewin Brzeski woda zdatna do picia tylko po przegotowaniu. Śledź komunikaty San.-Epid.”

16:04

15:57

Ogromnie dziękuję wszystkim niosącym pomoc z dobroci serca, służbom – za niesłychanie sprawne zarządzanie, za znakomicie wykonywane obowiązki. Wszystkim żołnierzom, policjantom jestem ogromnie, ogromnie wdzięczny. Dziękuję także ich najbliższym, że znoszą tę rozłąkę. To jest dzisiaj niezbędne po to, żeby tutaj pomagać – przekazał Prezydent Andrzej Duda.

15:54

W sobotę (21 września) podczas prac związanych z usuwaniem skutków powodzi w jednym z budynków przy ul. Łużyckiej w Kłodzku znaleziony został pocisk artyleryjski. Na miejsce wezwani zostali saperzy, a teren zabezpiecza obecnie policja - podaje Telewizja Kłodzka.

15:53

Mimo dużej ilości darów, jakie docierają do gmin dotkniętych powodzią, w dalszym ciągu w wielu miejscach brakuje osuszaczy, pomp i agregatów.

15:41

Znany utwór zespołu Hey „Moja i twoja nadzieja” powraca. Piosenka stała się hymnem dla powodzian w 1997 r. Po 27 latach znani artyści znów zaśpiewają go, by wspomóc poszkodowanych.

15:33

W mediach społecznościowych cały czas trwa mobilizacja mieszkańców regionów dotkniętych powodzią. Wiele osób oferuje poszkodowanym pomoc w usuwaniu skutków katalizmu lub przekazanie produktów pierwszej potrzeby oraz sprzętu AGD.

15:23

Nasz transport z Waszymi darami dotarł z Zabrza do Lądka Zdroju i okolic – informuje na Facebooku radny Zabrza Kamil Żbikowski.

15:10

Ważna informacja z gminy Lewin Brzeski. – W związku z napływem dużej ilości produktów spożywczych prosimy o zaprzestanie akcji dostarczania żywności do Gminy Lewin Brzeski. Na ten moment nasi mieszkańcy potrzebują: agregaty prądotwórcze, osuszacze, myjki ciśnieniowe, sprzęt do sprzątania, miotły, rękawice, kalosze, wodery, szufle, chemię, środki do dezynfekcji itp. Wszystkim darczyńcom serdecznie z całego serca dziękujemy – władze gminy.

14:58

Nadbryg. Michał Kamieniecki: 100 budynków zagrożonych wyburzeniem na terenie Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju – informuje polskieradio24.pl.

14:56

W Ścinawie ul. Chobieńska jest zamknięta i zalana – donosi reporterka Radia ZET Wiktoria Szydło.

14:50

Jeśli chcesz pomóc osobom poszkodowanym w wyniku powodzi, dostarcz wsparcie bezpośrednio do jednego z poniższych punktów:

  •  Wrocław

Magazyn: Dolnośląskie Centrum Druku 3D, ul. Tyniecka 2
tel. 508 256 535

  •  Wałbrzych

Magazyn: ul. Villardczyków 17

tel. 505 894 830

  •  Kłodzko

Magazyn: Twierdza Kłodzka, ul. Nowy Świat
tel 885 987 001

źródło: Kancelaria Premiera RP

14:42

14:29

Wiem, że mamy ładną pogodę, która zachęca do piknikowania. Ale prośba nieustająca: nie wchodzimy i nie fatygujemy wałów, międzywla i terenów nad rzekami. (...) Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo. O bezpieczeństwo miasta. Bądźmy odpowiedzialni. Zwracajmy też wzajemnie sobie uwagę - apeluje do mieszkańców Wrocławia prezydent Jacek Sutryk.

14:25

Od wtorku (24 września) na południe kraju ma powrócić deszcz. Możliwe także burze, IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia.

14:21

Most na DK36 w Ścinawie pozostaje zamknięty z powodu wysokiego stanu wody w Odrze.

14:11

Wietszyce w powiecie głogowskim (woj. dolnośląskie) - Na miejscu pracują znaczne siły i środki. Do regionu zbliża się fala kulminacyjna. Siły i środki są w pełnej gotowości. W całym regionie trwa walka z wielką wodą - informuje portal 112 Polkowice.

14:10

13:50

Najważniejsze jest zapewnienie miejsca zamieszkania. Dla nikogo nie może tego zabraknąć, i to na elementarnym poziomie - zapewnił premier Donald Tusk

13:47

Tomasz Siemoniak: Prosimy o przygotowanie krótkich list najpotrzebniejszych wydatków i inwestycji po powodzi, jak np. mosty. Proszę o współpracę wojewodów ze starostami, prezydentami, burmistrzami.

13:39

Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Stanem klęski żywiołowej objęto 749 miejscowości, głównie wsie. Liczba mieszkańców objętych stanem klęski żywiołowej to 2 mln 390 tys. 57 tysięcy mieszkańców realnie zostało dotkniętych przez powódź. Budynki mieszkalne zalane lub uszkodzone przez powódź to 11 502 budynki, zarówno domy jednorodzinne, bloki itp. Liczba budynków gospodarczych - 6033. Obiekty użyteczności publicznej, najczęściej szkoły, przedszkola, mosty, drogi i hale sportowe - 724.

13:35

Wojewoda lubuski: czekamy na nadejście wysokiej fali na Odrze. Uszkodzenia są w powiecie żagańskim, w powiecie zielonogórskim, w powiecie krośnieńskim. W samej Szprotawie uszkodzonych jest 60 budynków i mieszkań, 11 budynków gospodarczych, w gminie wiejsko-miejskiej są uszkodzone 3 mosty, z czego 2 zabytkowe. Jest 14 uszkodzonych dróg.

13:31

Wstrzymany ruch pociągów na trasie Zielona Góra Gł.-Głogów-Wrocław Gł. Powodem ryzyko zalania torów.

13:19

Wojewoda opolski: powiaty nyskie i prudnickie jeszcze liczą straty, w 7 na 11 powiatów wprowadzono stan klęski żywiołowej. Szacunki są wstępne, niewystarczające. Uszkodzone są trzy mosty na drogach krajowych. W Głuchołazach powstaje most tymczasowy. Tylko w powiecie nyskim wstępne straty to 173 miliony
 

13:18

Wojewoda dolnośląski: wstępne straty wynoszą 3,8 mld zł. Tylko w powiecie kłodzkim straty to 342 mln zł, a same Stronie Śląskie wstępnie zgłosiło 300 mln zł strat.
 

13:14

Od godz. 13 trwa spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami z terenów poszkodowanych przez powódź. Padła kwota oszacowanych na tę chwilę strat.
 
 

12:53

Serby obok Głogowa. Pełna mobilizacja. Mieszkańcy robią, co mogą, żeby obronić się przed wodą - podaje Wirtualna Polska
 

12:33

12:32

Fala powodziowa przechodzi przez nasz teren od godz. 3 nad ranem. W najbliższym czasie poziom wody będzie delikatnie jeszcze wrastać do poziomu nieco ponad 650 cm – mówił w sobotę (21 września) rano burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

12:20

W Ścinawie (woj. dolnośląskie) wody jest coraz więcej. Zaczęła zalewać posesje. Do działań zadysponowano strażaków, pomagają liczne siły z gminy Ścinawa oraz wolontariusze i policja - podaje serwis 112 Polkowice.

12:06

Dworzec PKP w Głuchołazach od dziś znów funkcjonuje normalnie - informuje minister infrastruktury Dariusz Klimczak:

11:58

W Brzegu Dolnym woda powoli opada, aktualny poziom to 638 cm jak podaje IMGW meteo. Nie oznacza to, że mieszkańcy mogą spać spokojnie bo stan zagrożenia utrzyma się przez ok. 4 dni - przekazało na platformie X Ministerstwo Infrastruktury.

11:30

Woda na Odrze powoli opada. Aktualnie wodowskaz w Groszowicach pokazuje 5 m 21 cm. Najwyższy stan Odry sięgnął w ostatnich dniach 6 m 61 cm.
W 2010 r. max było 7 m 99 cm - przekazał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

11:27

Dywersja informacyjna w takim czasie jest groźna. A tu mogliśmy dodatkowo mieć do czynienia z przygotowaniem aktu sabotażu. Dobrze, że doszło do zatrzymania tego człowieka. Teraz ABW musi zweryfikować czy mamy do czynienia z zaangażowaniem obcych służb czy innym scenariuszem - skomentował zatrzymanie Jakuba L. Stanisław Żaryn, były sekretarz stanu i obecny doradca Prezydenta RP.

11:16

Są zarzuty wobec mężczyzny podającego się za żołnierza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i pytającego o słabe miejsca wałów. - Prokurator przedstawił Jakubowi L. zarzut przeszkadzania akcji ratowniczej i przywłaszczenia funkcji publicznej (żołnierza) - podał w sobotę Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

10:55

Komenda Główna Policji przekazała w sobotę (21 września), że doszło do kolejnego przypadku kradzieży mienia na terenie powodziowym (woj. dolnośląskie). 42-latek, który się tego dopuścił, został już zatrzymany i trafi przed sąd.

Kłodzko po Wielkiej Wodzie