Pogrzeb Macieja Aleksiuka

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express

Pogrzeb Macieja Aleksiuka. Łamiący się głos matki Maćka w kościele. Serce pęka [ZAPIS RELACJI Z UROCZYSTOŚCI]

2020-10-09 15:10

W piątek pożegnaliśmy tragicznie zmarłego Macieja Aleksiuka. 20-letni student pożarnictwa zaginął w ostatni weekend września we Wrocławiu. Po ponad tygodniowych poszukiwaniach, którymi żyła niemal cała Polska, jego ciało wyłowiono z Odry. Maciek został pochowany w rodzinnej Roztoce pod Świdnicą.

Jego śmierć wstrząsnęła nie tylko najbliższymi. Przez ponad tydzień relacje z poszukiwań Macieja Aleksiuka, który zaginął w ostatni weekend września we Wrocławiu, śledziły tysiące osób z całej Polski. Niestety, 3 października ciało 20-latka wyłowiono z Odry. Wciąż nie wiadomo dokładnie, co wydarzyło się tragicznej nocy. Dochodzenie w tej sprawie cały czas trwa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cała prawda o zaginięciu Macieja Aleksiuka. Wstrząsająca historia [ZDJĘCIA]

20-letni Maciej Aleksiuk pochodził z Roztoki, niewielkiej miejscowości w powiecie świdnickim. Studiował w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, a jedną z jego największych pasji była piłka nożna - reprezentował barwy Granitu Roztoka.

„Maciej był osobą pogodną, ambitną, sumiennie i z należytą starannością wywiązywał się z powierzonych mu zadań. Maciej był wartościowym podchorążym, dbał o dobre imię służby i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej” - tak wspominają go w szkole, gdzie studiował.

ZOBACZ TEŻ: Sportowcy i strażacy żegnają Macieja Aleksiuka. Poruszające słowa

Uroczystość pogrzebowa rozpoczęła się w piątek (9 października) o godz. 13 w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce.

15:15 Uroczystość pogrzebowa dobiega końca

Ksiądz dziękuje wszystkim, że wspierali i wspierają rodzinę Maćka. "Chylimy swoje czoła przed majestatem Bożym i tajemnicą tej śmierci" - mówi duchowny.

Uroczystości pogrzebowe dobiegają końca. Rodzina Macieja przyjmuje kondolencje od zgromadzonych.

15:00 Ostatnie pożegnanie Macieja

Trumna jest opuszczana do grobu. Rodzice i brat Maćka przytulają się do siebie. Płaczą. Wozy strażackie uruchomiły syreny, strażacy salutują, oddając cześć koledze.

Przemawia strażak, jeden z kolegów Maćka: "Nie wiemy, jak to będzie bez niego. Za takim człowiekiem można było iść w ogień. Maciej nie umarł, zawsze będzie z nami. Patrzy pewnie na nas i chce, aby każdy zrobił to, co on sam robił tak często: uśmiechnął się."

14:55 Kondukt dotarł na cmentarz

Kondukt żałobny dotarł na cmentarz. W uroczystości bierze udział bardzo dużo osób.

Pogrzeb Maćka Aleksiuka

14:25 Kondukt żałobny wyruszył na cmentarz

Trumna z ciałem została umieszczona na wozie strażackim. Kondukt wyruszył na cmentarz parafialny, gdzie zostanie pochowany 20-latek.

14:10 Strażacy żegnają swojego kolegę

Maćka pożegnał też rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, na której to uczelni studiował 20-latek. Mówił, że Maciek był bardzo lubianym kolegą, a do tego świetnym strażakiem.

14:05 Łzy matki

"Maciej chciał w życiu pomagać ludziom. Pomagał bliskim, ale też nieznajomym. Był bardzo radosny. Był cudownym dzieckiem i super bratem. Był ambitny, lubił ład i porządek. Maciek był wspaniałym człowiekiem dla każdego. Choć żył tylko 20 lat, to w życiu osiągnął bardzo wiele. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach, kochany synku" - mówi łamiącym się głosem matka Maćka w kościele. Po twarzy spływają jej łzy.

"Dziękujemy wam wszystkim za wsparcie, życzliwość, modlitwę, za otwarte serca. Pokazaliście nie tylko słowem ale i czynem, jak dużo można zrobić dla drugiego człowieka - mówi matka 20-latka. - Przygotuj nam synku miejsce, abyśmy mogli do ciebie kiedyś dołączyć. Kochany Maćku, do zobaczenia w Niebie."

13:50 Msza dobiega końca

Nabożeństwo pogrzebowe dobiega końca. Przed kościołem czeka już wóz strażacki.

13:35 "Mówiłaś, że już teraz rozumiesz Matkę Boską, która stała pod krzyżem"

"Mówiłaś, że już teraz rozumiesz Matkę Boską, która stała pod krzyżem" - wspomina ksiądz słowa matki Maćka, jakie wypowiedziała w rozmowie z nim jeszcze w czasie poszukiwań 20-latka.

Pogrzeb Macieja Aleksiuka

i

Autor: Tomasz Golla

13:25 Wzruszające słowa księdza

"Maciej miał plany i marzenia. Chciał być strażakiem, awansować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę i robić też to, co uwielbiał: grać w piłkę" - mówi ksiądz.

Wspominając 20-latka, duchowny opowiada, że 12 lipca 2000 roku urodził się Maciek, miesiąc później w kościele w Roztoce odbył się jego chrzest, a 9 lat później komunia. Ksiądz udzielał jej Maćkowi i pamięta, że mówił wtedy chłopcu o wielkiej miłości Jezusa Chrystusa. Wspomina, że Maciej był ministrantem i bardzo dobrym człowiekiem.

"Wielkim marzeniem Macieja była gra w Śląsku Wrocław - opowiada duchowny. - Może ta śmierć przedwczesna chce zachęcić do większej solidarności, a młodych ludzi do roztropności?" 

13:10 "Ja jestem z wami przez wszystkie dni do końca świata"

Ksiądz czyta list biskupa świdnickiego Marka Mendyka, który napisał, że śledził informacje o poszukiwaniach i wierzył, że wszystko dobrze się skończy. Niestety, śmierć czasami przychodzi za wcześnie. "Ja jestem z wami przez wszystkie dni do końca świata" - te słowa Jezusa Chrystusa przytoczył w swoim liście biskup, zwracając się do rodziców Maćka.

13:00 Rozpoczęła się msza pogrzebowa

Strażacy w kościele utworzyli szpaler. Punktualnie o godz. 13 rozpoczęło się nabożeństwo. Ksiądz rozpoczął mszę słowami: "spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

Pogrzeb Macieja Aleksiuka

i

Autor: Tomasz Golla

12:40 W kościele gromadzą się mieszkańcy i znajomi 20-latka

Tłumy mieszkańców Roztoki i znajomych Macieja Aleksiuka gromadzą się w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz obok świątyni. Jest m.in honorowa reprezentacja Wyższej Szkoły Pożarniczej, w której studiował. Przy trumnie ustawiła się strażacka warta honorowa. W uroczystości biorą też udział koledzy z drużyny Granit Roztoka, której piłkarzem był Maciej.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: